دولت آمریکا طرح ساخت 3000 شهرک‌ اسرائیلی در کرانه باختری را محکوم کرد

بلینکن اولین مقام آمریکایی است که شهرک‌سازی را مغایر با قوانین بین المللی دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دولت آمریکا با محکوم کردن طرح ساخت 3000 شهرک‌ اسرائیلی در کرانه باختری، اعلام کرد که گسترش شهرک‌سازی اسرائیل مغایر با قوانین بین المللی است.
به گزارش «رویترز»، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سفر به آرژانتین گفت، اعلام طرح شهرک‌سازی جدید اسرائیل در کرانه باختری، ایالات متحده را «ناامید» کرده است.

بلینکن با بیان اینکه «این اقدام به تلاش‌ها برای رسیدن به صلح پایدار آسیب می‌زند»، افزود: «طرح شهرک‌سازی با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد. دولت ما با گسترش شهرک‌سازی مخالف است و این اقدام باعث تضعیف امنیت اسرائیل می‌شود و آن را تقویت نخوهد کرد.»

او در واکنش به اعلام نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در طرح پسا جنگ غزه که شامل «کنترل امنیتی» کرانه باختری و نوار غزه است گفت که ایالات متحده هرگونه «اشغال جدید» در نوار غزه پس از پایان جنگ را نمی‌پذیرد.
هم‌زمان، وازرت خارجه دولت خودگردان فلسطین نیز در بیانیه‌ای روز جمعه 4 اسفند، طرح اسرائیل برای ساخت بیش از 3300 شهرک‌ جدید در کرانه باختری را محکوم کرد و آن را چالشی در برابر تلاش‌ها برای توقف جنگ و دستیابی به راه حل برای جنگ فلسطین و اسرائیل دانست.
به گزارش خبرگزاری «العالم العربی (جهان عرب)»، در این بیانیه‌ آمده است که ساخت شهرک‌‌های جدید در «معالی ادومیم» در کرانه باختری، «تلاش رسمی اسرائیل برای الحاق کرانه باختری از جمله قدس شرقی و تضعیف هر فرصتی برای تحقق کشور فلسطین است.»
این بیانیه افزود: «این اقدام، چالشی آشکار برای قطعنامه‌های مشروع بین المللی به ویژه قطعنامه 2334 و هرگونه تلاش برای توقف جنگ و حل مناقشه مسالمت آمیز است.»
وزارت خارجه فلسطین هشدار داده که عدم اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل «دولت اسرائیل را تشویق به گسترش شهرک‌سازی در خاک فلسطین و برافروختن آتش جنگی جدید می‌کند که مهار و کنترل آن بسیار دشوار خواهد بود.»
گفتنی است مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دولت ترامپ، در نوامبر 2019 گفت، واشنگتن شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری را «مغایر با قوانین بین‌المللی» نمی‌داند و با این موضع به سیاست چهار دهه آمریکا در رد شهرک‌سازی، پایان داد.
دولت ترامپ نیز بعد در ژانویه 2020، طرح صلحی را برای حل درگیری اسرائیل و فلسطین را ارائه کرد که مورد قبول اسرائیل واقع شد اما فلسطینی‌ها آن را به دلیل پیشنهاد واگذاری زمین‌هایی بیشتر به اسرائیل، نپذیرفتند.
دولت بایدن اما بارها اعلام کرده که گسترش شهرک‌ها به تلاش‌ها برای صلح پایدار آسیب می‌زند. بیانیه بلینکن اولین واکنش یک مقام ارشد آمریکایی در رابطه با رد شهرک‌سازی جدی است.
این در حالی است که بتزالل اسموتریچ، وزیر دارایی راست‌گرای تندروی اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و سایر وزرا با تشکیل شورای برنامه‌یزی ساخت حدود 3300 شهرک‌ جدید را تصویب کردند.
اسموتریچ گفته بیشتر واحدهای مورد بحث در مناطقی از کرانه باختری در شرق قدس و واحدهای دیگری در جنوب بیت‌لحم واقع شده‌اند.
اغلب کشورها معتقدند شهرک‌هایی که مراکز جمعیتی بزرگ فلسطینی‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند، نقض قوانین بین‌المللی است.
فلسطینیان و جامعه جهانی انتقال غیرنظامیان هر کشوری به سرزمین‌های اشغالی را بر اساس کنوانسیون چهارم ژنو 1949 و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل غیرقانونی می‌دانند. بسیاری از کشورها این اقدامات اسرائیل را محکوم کردند.
از زمان امضای توافقنامه اسلو در اوایل دهه 1990، هیچ پیشرفتی در جهت ایجاد کشور فلسطین صورت نگرفته و از مهمترین موانع این امر، گسترش شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی در جنگ 1967 است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size