درخواست «عروس داعش» برای تجدیدنظر در حکم لغو تابعیت بریتانیایی رد شد

شمیمه بیگُم سال 2015 در سن 15 سالگی لندن را به همراه دو دوستش به مقصد سوریه ترک کرد و در آنجا با یک داعشی ازدواج کرد و اکنون در «اردوگاه الروج» نگهداری می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه تجدیدنظر لندن، جمعه 4 اسفند، درخواست تجدیدنظر یک زن متولد بریتانیا علیه حکم لغو تابعیت بریتانیایی او پس از این‌که برای پیوستن به «داعش» به سوریه رفته بود را رد کرد.

دولت بریتانیا در سال 2019، مدت کوتاهی پس از پیدا شدن وی در یک اردوگاه بازداشت‌شدگان در سوریه، تابعیت شمیمه بیگُم، ملقب به «عروس داعش» را به دلایل مرتبط با امنیت ملی بریتانیا لغو کرد.

بیگُم که اکنون 24 ساله است، گفت که این تصمیم غیرقانونی است، تا حدی به این دلیل که مقامات بریتانیایی به درستی در نظر نگرفتند که آیا او قربانی قاچاق انسان است یا خیر، استدلالی که دادگاه بدوی در فوریه 2023 آن را رد کرد.

دادگاه تجدید نظر لندن، جمعه درخواست تجدیدنظری را که این زن جوان در اکتبر گذشته ارائه کرده بود رد کرد.

قاضی سو کار گفت: «می‌توان گفت که تصمیم در مورد خانم بیگُم سخت بود همچنین می‌توان گفت که خانم بیگُم خود عامل بدبختی خود بوده است».

این قاضی در ادامه افزود: «اما در صلاحیت این دادگاه نیست که با هر یک از دیدگاه‌ها موافقت یا مخالفت کند، تنها وظیفه ما این است که بررسی کنیم که آیا حکم محرومیت غیرقانونی بوده است، به این نتیجه رسیدیم که اینطور نبوده و به همین دلیل درخواست تجدیدنظر رد شد.»

دولت بریتانیا از این حکم استقبال کرد. سخنگوی وزارت کشور بریتانیا در این‌باره گفت: «اولویت ما حفظ ایمنی و امنیت بریتانیا است و ما قویا از هر تصمیمی که برای انجام این کار گرفته شود، دفاع خواهیم کرد.»

وکلای شمیمه بیگُم از بریتانیا خواستند که او و سایر اتباع این کشور که در سوریه مانده‌اند را بازگرداند و امتناع از این کار را «شرم‌آور» توصیف کردند.

گرت پیرس، به خبرنگاران گفت: «همه کشورهای دیگر از قبیل فرانسه، آلمان، بلژیک، آمریکا، کانادا و استرالیا» شهروندان خود را بازگرداندند.

وکیل بیگُم، افزود: «هر کشوری که در وضعیت مشابهی قرار دارد، دیده است که هیچ جایگزینی جز بازپس‌گیری شهروندانش وجود ندارد. بریتانیا اکنون تنها کشوری است که مخالفت می‌کند.»

پرونده بیگُم موضوع بحث‌های داغ میان کسانی بوده است که می‌گویند «او به میل خود به یک گروه تروریستی پیوسته است» و برخی دیگر اذعان می‌کنند که «او در زمان خروج [از کشور] کودک بوده» و بعضی تصریح می‌کنند که «باید برای هر جنایت ادعایی در بریتانیا محاکمه شود.»

«عروس داعش» در سال 2015 در سن 15 سالگی لندن را ترک کرد و به همراه دو دوست مدرسه‌ای خود به سوریه رفت و در آنجا با یک داعشی ازدواج کرد و سه فرزند به دنیا آورد که همگی در نوزادی جان باختند.

بیگُم از سال 2019 با هزاران زن و کودک خارجی دیگر در «اردوگاه الروج» نگهداری می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید