حوثی‌ها: یک کشتی تجاری بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی را هدف قرار دادیم

حوثی‌ها با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داده و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، از حمله موشکی و پهپادی این گروه شبه‌نظامی به یک کشتی بریتانیایی و یک ناوشکن آمریکایی خبر داد.

سریع در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «المسیره» گفت: «نیروی دریایی یمن با استفاده از چندین موشک ضدکشتی، عملیاتی را علیه کشتی بریتانیایی «آیسلندر» در خلیج عدن انجام داد و همچنین با استفاده از چندین پهپاد به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حمله کرد.»

وزارت خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه، گروه حوثی را مسئول تشدید تنش در دریای سرخ و پیامدهایی که این تشدید بر آزادی کشتیرانی و تجارت جهانی دارد، دانست.

از سوی دیگر گروه حوثی‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبور کشتی‌هایی که به طور كلی یا جزئی متعلق به افراد یا نهادهای اسرائیلی هستند و یا حامل پرچم اسرائیل‌ است را از طریق دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب، ممنوع می‌کند.

در این بیانیه همچنین گفته شده است که حوثی عبور کشتی‌های متعلق به افراد یا نهادهای آمریکایی یا بریتانیایی یا حامل پرچم‌های این دو کشور را ممنوع می‌کند.

تاکنون چندین کشتی در دریای سرخ مورد حمله گروه حوثی قرار گرفتند.

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ تاکنون منجر به افزایش هزینه‌ بیمه کشتی‌ها شده و اکثر شرکت‌های کشتیرانی مجبور شدند از عبور از دریای سرخ، مسیر حیاتی که حدود 12 درصد تجارت دریایی جهان از آن عبور می‌کند، اجتناب کنند.

ایالات متحده و بریتانیا با هدف تضعیف و ایجاد اختلال در توانایی‌های حوثی‌ها برای به خطر انداختن آزادی کشتیرانی و تهدید تجارت جهانی، حملات هوایی به مواضع این گروه در یمن انجام دادند.

در همین راستا، ارتش آمریکا اعلام کرد که روز چهارشنبه «حملاتی در دفاع از خود» انجام داده و موشک‌ و سکوهای پرتاب حوثی‌ها در یمن را هدف قرار داده است.

به گفته ارتش آمریکا اهداف حوثی‌ها که در یمن مورد حمله قرار گرفت تهدیدی برای کشتی‌های تجاری و نیروهای دریایی در دریای سرخ بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید