روایت رئیس اقلیم کردستان عراق از دیدار با قاسم سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان از دیدار چالشی خود با قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس در دفتر کارش در اربیل پرده برداشت.

رئیس اقلیم کردستان در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه «الحدث» گفت: «قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس با جمعی از پرسنل اطلاعات ایران در دفترم در اربیل با من ملاقات کرد، تا درباره یک مرکز استراق سمع اسرائیلی علیه ایران در اقلیم کردستان گزارش دهد.»

پاسخ من این بود: «ژنرال چرا با دوستانت به مرکز مربوطه برای کشف آن نمی‌روید.»

او در رابطه با ایران تاکید کرد، معتقد بودیم روابط ما با ایران خوب است و اعداد اقتصادی مبادلات تجاری بین ما زیاد است، اما آخرین حمله علیه یک شهروند غیرنظامی که منجر به کشته شدن 3 بی‌گناه از جمله یک کودک به بهانه این که مقر موساد اسرائیل است، شد، بزرگترین نقض حاکمیت عراق است.

بارزانی افزود، اگر ایران ادعا دارد که این خانه، مقر موساد اسرائیل بود، باید به گونه دیگری عمل می‌کرد، اسناد را به دولت مرکزی بغداد می‌فرستاد و تحقیقات مشترکی را آغاز می‌کرد. با قاطعیت می‌گویم که این خانه هیچ ارتباطی با موساد و هیچ ستاد اطلاعاتی اسرائیل نداشت.

نچیروان بارزانی افزود، در گذشته این مساله مطرح می‌شد که اقلیم کردستان اسرائیل است، چرا ما «اسرائیل» باشیم و «فلسطین» نباشیم که در عدم دستیابی به حقوق، مشابه هم هستیم.

رئیس اقلیم کردستان گفت، شبه‌نظامیان وابسته به ایران، از «داعش» تروریست که یک سوم خاک عراق را اشغال کرده بود، خطرناک‌ترند و ما جبهه‌های نبرد با آن را به وضوح می‌شناختیم، اما این شبه‌نظامیان، دشمن داخلی عراق هستند که نمی‌دانیم از کجا و چه زمانی به ما حمله خواهد شد.

بارزانی افزود، عملکرد گروه‌های نیابتی وابسته به ایران، عراق را مقابل جامعه جهانی بی‌ارزش کرده و این گروه‌های مسلح در صدر فهرست ناقضان حاکمیت عراق هستند که برای کردار آن‌ها باید حد و مرزی تعیین شود.

سرنوشت ائتلاف

او در خصوص سرنوشت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق با اذعان به تداوم تهدید داعش در عراق و سوریه گفت، اقلیم در دوشادوش عراق سرنوشت ائتلاف را تعیین خواهد کرد.

رئیس اقلیم کردستان به شبکه «الحدث» افزود: «مذاکره مجدد برای تعیین شکل روابط آینده بغداد و واشینگتن برای حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق طبیعی است.»

بارزانی گفت، ما قطعا مخالف استفاده حزب کارگر کردستان «پ‌ک‌ک» از خاک سرزمین خود علیه ترکیه هستیم که منبع تهدید برای همسایگان و دردسری برای بغداد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید