تاکید مجدد سعودی و مصر بر مخالفت با هرگونه عملیات نظامی در رفح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش نگرانی بین المللی از حمله احتمالی اسرائیل به شهر «رفح» در جنوب نوار غزه و ترس از آوارگی هزاران فلسطینی به سینای مصر، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی و سامح شکری همتای مصری‌اش، هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در شهر پرجمعیت و اقدام برای کوچاندان اجباری فلسطینیان را قاطعانه رد کردند.

وزارت خارجه مصر، پنج‌شنبه 3 اسفند، در بیانیه‌ای در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد، دو طرف در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه 20 که در شهر «ریو دو ژانیرو» برزیل برگزار شد، تحولات جنگ اسرائیل در غزه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این بیانیه آمده است، شکری با شاهزاده فیصل راه‌های اقدام لازم در چارچوب گروه عربی و در سطح اقدامات چندجانبه برای کاهش بحران غزه را بحث کردند.

وزیر خارجه مصر همچنین در دیدار با همتای سعودی خود بر مسئولیت حقوقی و انسانی طرف‌های بین المللی برای توقف جنگ در نوار غزه و دستیابی به آتش‌بس فوری تاکید کرد.

شکری، ناتوانی مکرر شورای امنیت در جلسه روز گذشته، برای صدور قطعنامه آتش‌بس در مقابل وتوی آمریکا را محکوم کرد و خاطرنشان کرد: «عدم صدور قطعنامه اعتبار و سازوکارهای سیستم بین المللی را زیر سوال می‌برد.»

او با شاهزاده فیصل درباره افزایش تنش‌ها در منطقه در پس‌زمینه اوضاع غزه از جمله تهدیدات علیه امنیت کشتیرانی در دریای سرخ گفت‌وگو کرد.

دو وزیر بر ادامه تماس‌ها با طرف‌های مختلف برای جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه تاکید و بر ادامه هماهنگی برای محدود کردن بحران غزه و مهار پیامدهای آن توافق کردند.

تهدید اسرائیل

این دیدار پس از تهدید اسرائیل برای حمله به رفح پیش از ماه رمضان یعنی پس از چند هفته صورت گرفت.

بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل دو روز پیش تاکید کرد، اگر اسرائیل اسرا را تا پیش از ماه رمضان آزاد نکند، جنگ غزه به «رفح» کشیده خواهد شد.

گانتز و یوآو گالانت وزیر دفاع باور دارند، اگر توافقی برای آزادسازی اسرا تا ماه رمضان صورت نگیرد، لازمی است نیروهای اسرائیلی به رفح وارد شوند.

نزدیک به یک میلیون 400 هزار پناهجوی فلسطینی در این استان در همسایگی مرز مصر در شرایط سختی زندگی و در میان کمبود مواد غذایی، کمک های پزشکی و نگرانی های امنیتی از حمله قریب الوقوع اسرائیل جمع شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید