از «22 فوریه» روز تاسیس کشور سعودی چه می‌دانید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی، روز 22 فوریه (3 اسفند) را به عنوان سالروز تأسیس این کشور به دست امام محمد بن سعود، در سال 1139 هجری قمری یا 1727 میلادی در «الدرعیه» پایتخت دیریه در سه قرن پیش، جشن می‌گیرد.

اعلام روز تأسیس، عمق تاریخی خاندان سلطنتی سعودی و حکومت به نزدیک به 600 ساله پیش برمی‌گردد که با تاسیس شهر الدرعیه، توسط مانع المریدی، سیزدهمین جد ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، هم‌زمان بود.

در روز تأسیس، زندگی‌نامه محمد بن سعود، امام مؤسس کشور، از این لحاظ یادآوری می‌شود که او در شرایطی که شبه جزیره عرب شاهد امارت‌های متعدد و متفرقی بود توانست قدرت را به دست بگیرد و برای متحد کردن آن در یک کشور تلاش کند.

او در سال 1090 هجری قمری / 1679 میلادی در الدرعیه (ریاض کنونی) متولد شد و به صفاتی مانند دینداری، خیرخواهی، شجاعت و قدرت و نفوذ شهرت داشت.

امام محمد بن سعود را امتداد تاریخ پیشینیان خود می‌دانند که الدرعیه را ساختند و بر آن حکومت کردند و آن را از شهری به ایالتی وسیع گسترش دادند.

او در اواسط سال 1139 هجری قمری (فوریه 1727 میلادی) در شرایط استثنایی قدرت را به دست گرفت. الدرعیه پیش از به قدرت رسیدن به دلایل مختلفی دچار ضعف و تفرقه شده بود و شیوع طاعون در شبه جزیره عرب در آن دوره باعث مرگ تعداد زیادی از مردم شد.

با وجود همه این چالش‌ها، امام محمد بن سعود توانست بر آنها غلبه کند، الدرعیه را متحد کند و ثبات را در منطقه گسترش دهد و از این طریق اولین دولت سعودی را تأسیس و متحد کند.

از برجسته‌ترین کارهایی که امام محمد بن سعود در دوره 1159/1179 هجری قمری مطابق با 1746/1765م انجام داد، حملات متعدد برای متحد کردن مناطق نجد و ایالت‌های مختلف در اکثر نقاط شبه‌جزیره عرب بود.

این لشکرکشی‌ها به تأمین امنیت راه‌های حج و تجارت کمک کرد و نجد را به منطقه‌ای امن تبدیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید