خوش‌بینی محتاطانه درباره مذاکرات مبادله اسرا با حماس

برای اولین بار طی چند هفته، شب گذشته نشانه‌هایی از خوش بینی محتاطانه در اسرائیل درباره امکان پیشرفت در مذاکرات بر سر توافق برای تبادل اسرا با حماس مشاهده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، چهارشنبه 2 اسفند به نقل از منابع آگاه فاش کرد تلاش‌های جدید آمریکا به سرپرستی ویلیام برنز رئیس سازمان «سیا» و برت مک‌گورک، مشاور جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه منجر به پیشرفت‌های خوش‌بینانه‌ای در مذاکرات بر سر موضوع تبادل اسرا شده است.

اسماعیل هنیه در مصر

این خوش‌بینی محتاطانه در حالی رخ داد که دیروز هیئت حماس به ریاست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این جنبش به قاهره سفر کرد.

هنیه قرار است امروز با مقامات ارشد اطلاعاتی مصر گفت‌وگوهای رسمی داشته باشد.

انتظار می رود «مک گورک» مشاور بایدن در امور خاورمیانه نیز امروز نیز به مصر سفر کند تا درباره پرونده اسرا وهمچنین حمله مورد انتظار اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه گفت‌و‌گو کند.

حماس بارها تاکید کرده بوى که هرگونه توافقی که به آتش بس کامل در غزه و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه منجر نشود را نمی پذیرد.

از سوی دیگر اسرائیل پیشنهاد داده که در ازای توقف حمله نظامی به رفح، حماس باید تمامی اسراى بازداشت شده از 7 اکتبر تاکنون را آزاد کند.

آخرین توافقنامه مبادله اسرا بین دو طرف در اواخر نوامبر گذشته (2023) انجام گرفت و به آزادی حدود 100 اسیر اسرائیلی که در 7 اکتبر توسط حماس به اسارت گرفته شدند در ازای آزادی حدودا 300 اسیر فلسطینی آزاد شدند.

همچنان 132 اسیر اسرائیلی در غزه باقی مانده‌اند، بر اساس برآوردهای اسرائیل، 29 نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید