طرح اسرائیل برای ایجاد کریدوری که غزه را به دو بخش تقسیم می‌کند

مقامات اسرائیلی می‌گویند قصد اشغال دائمی غزه را ندارند اما با تشکیل منطقه‌ای حائل به صورت یک کریدور در مرکز قصد دارند «امنیت» را حفظ کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام‌هایی از وزارت دفاع اسرائیل چهارشنبه 2 اسفند ماه فاش کردند که ارتش این کشور در حال اجرای طرح کریدوری در مرکز غزه با هدف تسهیل عملیات نظامی خود جهت حفظ کنترل امنیتی بر این منطقه برای مدتی پس از پایان جنگ است.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، این کریدور از جنوب شهر غزه در 5 مایلی مرز اسرائیل شروع می‌شود و تا ساحل امتداد دارد؛ به طوری که نوار غزه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند.

این کریدور به ارتش اسرائیل این امکان را می‌دهد که حتی پس از عقب‌نشینی بیشتر نیروهای اسرائیلی که در حال حاضر جاده‌های اصلی شمال و جنوب غزه را کنترل می‌کنند، اجازه می‌دهد تا به حرکت سریع و ایمن خود در این منطقه ادامه دهند.

مانع بازگشت حدود یک میلیون فلسطینی می‌شود

به گفته تحلیلگران این کریدور می‌تواند به طور موثر یک کمربند نظامی ایجاد کند تا از بازگشت حدود یک میلیون آواره فلسطینی که طی ماه‌های گذشته از جنوب به شمال غزه گریخته‌اند، جلوگیری کند.

یک مقام نظامی اسرائیلی در این زمینه گفته است که نیروهای اسرائیلی برای جلوگیری از حملات مسلحانه از جاده محافظت خواهند کرد.

مقامات اسرائیلی پیشتر تاکید کرده بودند، تا زمانی که عملیات نظامی در شمال نوار غزه تکمیل نشده و توافقی برای بازگرداندن 130 اسیر اسرائیلی در دست حماس حاصل نشده باشد، قصد ندارند به آوارگان فلسطینی اجازه بازگشت بدهند.

میری آیسین، سرهنگ بازنشسته ارتش اسرائیل، درباره مدتی که اسرائیل در نظر دارد از این کریدور شرق به غرب استفاده کند، گفت: «می‌توانم آن را موقتی، اما بلندمدت بنامم و مطمئناً تا کل سال 2024 ادامه خواهد داشت».

یعقوب ناگل، مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل، نیز معتقد است، این کریدور که به صورت جاده است شکاف روشنی را بین شمال و جنوب غزه ایجاد خواهد کرد.

او گفت بعید است دیواری در کنار جاده ساخته شود، اما افزود که می‌تواند نقاط عبور متفاوتی بین شمال و جنوب غزه داشته باشد.

تصاویر ماهواره‌ای

بر اساس تصاویری که شنبه گذشته از کانال 14 اسرائیل پخش شد، مهندسان اسرائیلی قصد دارند خانه‌ها و ساختمان‌هایی را که هنوز در کناره‌های جاده باقی مانده‌‌اند، تخریب کنند. آنها در حال ساخت یک پایه سنگ‌ریزه‌ای جدید برای گسترش راهرو و بهینه کردن آن برای ارتش هستند.

منطقه‌ای حائل

مقامات اسرائیلی می‌گویند قصد اشغال دائمی غزه را ندارند اما با تشکیل این منطقه حائل به صورت کریدور قصد دارند «امنیت» را حفظ کنند.

بسیاری از مقامات آمریکایی و همچنین کشورهای غربی و عربی بارها به اسرائیل نسبت به تغییر مرزهای غزه و یا تقسیم اراضی آن هشدار داده و مخالفت خود را با ایجاد هرگونه منطقه حائل در نوار پرجمعیتی که تحت محاصره قرار گرفته است، علنا اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید