جزئیات حمله حوثی‌ها به کشتی آمریکایی حامل غلات در خلیج عدن

بر اساس برآوردهای غیررسمی آمریکا، از هفت اکتبر 2023 آغاز جنگ در نوار غزه، حوثی‌ها 48 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌ها انجام داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا جزئیات جدیدی از حمله به کشتی آمریکایی با پرچم یونان که دو روز پیش مورد حمله شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفت منتشر کرد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، چهارشنبه 2 اسفند اعلام کرد، آسیب‌هایی که در پی حمله دو موشک بالستیک از مناطق تحت کنترل حوثی‌های یمن به این کشتی در خلیج عدن اصابت کرد، جزئی بوده است.

این ستاد در بیانیه‌ای که در حساب رسمی خود در رسانه اجتماعی «ایکس» منتشر کرد، افزود، در حمله دوشنبه 30 بهمن هیچ خسارتی در پی نداشت و اشاره کرد، یکی از دو موشک در نزدیکی کشتی «سی چمپیون» منفجر شده که آسیب جزئی به کشتی وارد کرده است.

بار غلات

این ستاد اعلام کرد، این کشتی حامل بار غلات بود و افزود، کشتی مورد نظر به مقصد خود رسید تا بار را درعدن تخلیه کند و توضیح داد، کشتی «سی چمپیون» یازده بار کمک‌های بشردوستانه را در 5 سال گذشته برای مردم یمن تحویل داده است.

منابعی در وزارت کشتیرانی یونان نیز اعلام کردند، این کشتی حامل بار غلات از آرژانتین به عدن بوده که روز دوشنبه دو بار مورد حمله قرار گرفته و آسیب جزئی به کشتی وارد شده اما خدمه آن هیچ آسیبی ندیدند.

حمله اشتباهی

یک منبع که خواست نامش فاش نشود در بندر عدن گفت، حمله به این کشتی اشتباهی صورت گرفته است. به گزارش «رویترز» یک منبع جداگانه در حدیده اظهار داشت، که حوثی‌ها اطلاع داده‌اند که حمله به این کشتی عمدی نبوده است.

در حالی که شرکت «مگا شیپینگ» مستقر در یونان و مقامات وزارت کشتیرانی یونانی از اظهار نظر در مورد این کشتی خودداری کردند.

آخرین داده‌های شرکت «مارین ترافیک» که حرکت کشتی‌ها در دریا را رصد می‌کند، در ساعت 12:00 به وقت گرینویچ نشان داد که این کشتی در بندر عدن پهلو گرفته است.

فرماندهی آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود، یک سکوی پرتاب موشک و یک پهپاد در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها را منهدم کرده است و همچنین از انهدام یک موشک بالستیک ضد کشتی پس از پرتاب بدون آسیب به کشتی‌های تجاری یا کشتی های متعلق به ائتلاف بین المللی خبر داد، این ستاد افزود: طی ساعات گذشته 10 پهپاد را در دریای سرخ و خلیج عدن سرنگون کرده است.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی سه‌شنبه 1 اسفند از حمله پهپادی به چند کشتی آمریکایی در دریای سرخ و دریای عرب خبر داد، وی گفت: « مکان‌های حساس ایلات در جنوب اسرائیل مورد حمله پهپادی قرار گرفت و یک کشتی اسرائیلی را در خلیج عدن بمباران کردیم.»

بیش از 45 کشتی

بر اساس برآوردهای غیررسمی آمریکا، از هفت اکتبر 2023 آغاز جنگ در نوار غزه، حوثی‌ها 48 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌ها انجام داده‌اند.

طبق گزارش پیشین پنتاگون، خود نیروهای آمریکایی چندین مرتبه مورد حملات این نیروهای قرار گرفته‌اند.

حملات این گروه، ترافیک جهانی کشتیرانی را مختل و ترس از تورم جهانی را افزایش داد، شرکت‌های زیادی مسیر خود از دریای سرخ را به آفریقای جنوبی که مسیر طولانی‌تر و پرهزینه‌تر است تغییر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید