توافق بزرگترین احزاب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی

تأخیر در تشکیل دولت در کشوری که مسلح به سلاح هسته‌ای است و 241 میلیون نفر جمعیت دارد، باعث نگرانی‌هایی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه انتخابات سراسری پاکستان به نتیجه مشخصی منجر نشد و هیچ حزبی نتوانست اکثریت را برای تشکیل دولت کسب کند، دو حزب سیاسی بزرگ این کشور روز سه‌شنبه اعلام کردند که برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسمی رسیده‌اند.

به گزارش «رویترز»، «حزب مردم پاکستان» بوتو زرداری و «لیگ مسلمانان پاکستان-نواز»، که متعلق به نخست وزیر سه‌باره این کشور نواز شریف است، پس از آنکه انتخابات 8 فوریه پیروزی مشخص نکرد، در توافق با یکدیگر نگرانی‌های مردم پاکستان را پایان دادند.

زرداری در یک کنفرانس مطبوعاتی اواخر شب سه‌شنبه در اسلام‌آباد تأیید کرد که نخست وزیر سابق شهباز شریف، که در کنار وی نشسته بود، کاندیدای ائتلاف برای نخست وزیری خواهد بود. بوتو افزود پدرش آصف علی زرداری نیز نامزد ائتلاف برای رئیس‌جمهوری پاکستان خواهد بود.

شهباز شریف، که برادر کوچکتر نواز است، گفت که دو حزب کرسی‌های کافی برای تشکیل دولت ائتلافی را دارند، و افزود احزاب کوچکتر نیز از آنها حمایت می‌کنند.

در حال حاضر لیگ مسلمانان پاکستان-نواز بزرگترین حزب پارلمان با 79 کرسی است، و حزب مردم پاکستان با 54 کرسی در جایگاه دوم قرار دارد. آنها به همراه چهار حزب کوچکتر اکثریت بزرگی در پارلمان دارای 264 کرسی دارند.

به گفته رویترز، تأخیر در تشکیل دولت در کشوری که مسلح به سلاح هسته‌ای است و 241 میلیون نفر جمعیت دارد، باعث نگرانی‌هایی شده است.

در شرایطی که پاکستان در بحبوحه رشد اقتصادی آهسته و تورم با یک بحران اقتصادی روبرو شده است، و با افزایش خشونت‌های شبه‌نظامیان دست و پنجه نرم می کند، برای تصمیم‌گیری‌های دشوار به یک دولت پایدار نیاز دارد.

بر اساس قانون اساسی پاکستان، پارلمان باید تا 29 فوریه تشکیل شود، و پس از آن رای‌گیری برای تعیین نخست وزیر جدید برگزار می‌شود. زرداری گفته طرفین تلاش خواهند کرد تا دولت در اسرع وقت تشکیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید