آنروا: نیمی از اهالی رفح پناهگاهی جز مراکز ما ندارند

بر اساس ارزیابی سازمان ملل، بیش از 15 درصد کودکان زیر دو سال یا یک نفر از هر شش کودک در شمال غزه، از «سوء تغذیه حاد» رنج می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیست هفته پس از آغاز جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه، آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا» فاش کرد که نیمی از ساکنان رفح در جنوب نوار غزه به جز پناهگاه‌های این آژانس، جایی برای رفتن ندارند.

«آنروا» سه‌شنبه یکم اسفند در پلتفرم «ایکس» نوشت که 153 تاسیسات این آژانس در غزه در نتیجه جنگ در نوار غزه تخریب شده و مدارش آژانس عملا به پناهگاه برای در امان‌ماندن از بمباران تبدیل‌ شده است.

خبرگزاری «العالم العربی» به نقل از «آنروا» نوشت که به‌دلیل شدت انهدام مدارس شمال غزه، شناسایی آنها دشوار است.

کمبود شدید مواد غذایی

سازمان ملل دوشنبه هشدار داد که کمبود نگران‌کننده مواد غذایی، سوء تغذیه گسترده و گسترش سریع بیماری‌ها عواملی هستند که ممکن است به «افزایش فوق‌العاده» شمار مرگ و میر کودکان در نوار غزه بیانجامد.

به‌گزارش آژانس‌های سازمان ملل، غذا و آب سالم در نوار غزه، «بسیار کمیاب» است و تقریباً همه کودکان خردسال از بیماری‌های عفونی رنج می‌برند.

بر اساس گزارشی که از سوی «یونیسف»، سازمان جهانی بهداشت و برنامه جهانی غذا منتشر شد، دست‌کم 90 درصد کودکان زیر پنج سال در غزه، به یک یا چند بیماری عفونی مبتلا هستند.

70 درصد کودکان زیر پنج سال غزه نیز طی دو هفته گذشته به اسهال مبتلا شدند که افزایش 23 برابری نسبت به یک سال قبل را نشان می‌دهد.

بر اساس ارزیابی سازمان ملل، بیش از 15 درصد کودکان زیر دو سال یا یک نفر از هر شش کودک در شمال غزه، از «سوء تغذیه حاد» رنج می‌برند و تقریباً به طور کامل از کمک‌های بشردوستانه محروم هستند.

سوءتغذیه شدید در جنوب نوار

همزمان آژانس‌های سازمان ملل متحد هشدار دادند که «این داده‌ها در ژانویه جمع‌آوری شده‌اند و وضعیت کنونی احتمالاً وخیم‌تر است».

بر اساس همین ارزیابی، 5 درصد از کودکان زیر دو سال در جنوب نوار غزه از سوءتغذیه حاد رنج می‌برند.

به‌گفته این آژانس‌ها، «چنین فروپاشی در وضعیت غذایی» مردم ظرف 3 ماه، در جهان بی‌سابقه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید