سفر مشاور بایدن به مصر و اسرائیل؛ رفح و آزادی گروگان‌ها محور گفت‌وگوها

سفر مک گورک در پی تهدیدات اسرائیل برای حمله به رفح قبل از ماه رمضان، یعنی چند هفته دیگر صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از حمله قریب‌الوقوع اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه و نگرانی از سرازیرشدن هزاران فلسطینی آواره به‌طرف سینا در مصر، انتظار می‌رود برت مک گورک، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، چهارشنبه دوم اسفند(فردا) راهی مصر شود.

سه مقام اسرائیلی و آمریکایی فاش کردند که مک گورک با مقامات قاهره درباره رفح و تلاش برای آزادی اسرای اسرائیلی گفت‌وگو خواهد کرد.

بر اساس گزارش «آکسیوس»، این مقامات گفتند که او قرار است چهارشنبه با عباس کامل، مدیرکل دستگاه اطلاعاتی مصر و دیگر مقامات این کشور در قاهره دیدار داشته باشد.

طبق گفته این مقامات، انتظار می‌رود مک گورگ پنجشنبه آینده با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یوآو گالانت، وزیر دفاع و دیگر مقامات اسرائیلی دیدار کند.

سفر مک گورک در پی تهدیدات اسرائیل برای حمله به رفح قبل از ماه رمضان، یعنی چند هفته دیگر صورت می‌گیرد.

بنی گانتز، یکی از اعضای کابینه جنگ اسرائیل، دو روز پیش تاکید کرد که در صورت عدم بازگرداندن گروگان‌ها تا ماه رمضان، جنگ غزه به رفح کشیده خواهد شد.

گانتز و گالانت بر این باورند که در صورت عدم توافق در مورد گروگان‌ها تا ماه رمضان که از 11 مارس آینده آغاز خواهد شد، نیروهای اسرائیلی باید وارد رفح شوند.

وضعیت فاجعه‌آمیز رفح

نزدیک به یک میلیون و 400 هزار آواره فلسطینی هم‌اکنون در این شهر مجاور مرزهای مصر در شرایط بسیار دشوار، کمبود کمک‌های غذایی و پزشکی و نگرانی‌ از حمله زمینی قریب‌الوقوع اسرائیل بسر می‌برند.

تمامی کشورهای اتحادیه اروپایی به‌استثنای مجارستان، روز گذشته نسبت به حمله اسرائیل هشدار داده و تاکید کردند که این حمله بر وخامت وضعیت فاجعه‌بار رفح خواهد افزود.

این در حالی است که مصر از هرگونه حمله‌ای که به کوچ اجباری هزاران فلسطینی از نوار غزه بیانجامد، به‌شدت نگران است.

موضوع رفح به دلایل بشردوستانه، سیاسی و امنیتی از حساسیت خاصی برای قاهره برخوردار است تا حدی که نیروهای امنیتی مصر را بر آن داشت، اخیراً آمادگی خود را در مرزها افزایش دهند.

اصرار تل‌آویو بر لزوم ورود به رفح بعد از خان یونس، ناشی از این است که به‌باور تل‌آویو، جمعی از رهبران ارشد حماس و در راس آنها السنوار به همراه گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس احتمالا در تونل‌های زیرزمینی رفح هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید