سعودی نسبت به عدم صدور قطعنامه شورای امنیت درباره غزه ابراز تاسف کرد

کاخ سفید: آمریکا نتوانست از قطعنامه‌ پیشنهادی در شورای امنیت حمایت کند زیرا که اگر تصویب می‌شد مذاکرات حساس را به مخاطره می‌انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی درباره تصویب نشدن قطعنامه خواهان توقف فوری جنگ غزه در شورای امنیت سازمان ملل، ابراز تاسف کرد.

بنا به گزارش «العربیه» سعودی کاربرد «حق وتو» و عدم تصویب شدن قطعنامه در جلسه روز سه‌شنبه یکم اسفند شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره غزه را باعث تاسف خواند.

بنا بر این گزارش سعودی همچنین بر لزوم ایفای نقش با‌اعتبار و بدون استانداردهای دوگانه از سوی شورای امنیت تاکید کرد.
در واکنش ریاض نیز آمده است که بیش از هر زمانی به اصلاح ساختار شورای امنیت نیاز است.

سعودی همچنین اعلام کرد که وخیم‌تر شدن اوضاع انسانی در نوار غزه به نفع هیچ‌کدام از تلاش‌ها برای گفت‌وگو و راه‌حل مسالمت‌آمیز مساله فلسطین نیست.

واکنش مصر

در همین راستا مصر ضمن ابراز تاسف، «ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل متحد در صدور قطعنامه برای متوقف کردن جنگ در نوار غزه» را «غیرقابل پذیرش» دانست.

قاهره همچنین جلوگیری از صدور قطعنامه شورای امنیت برای متوقف کردن نزاع مسلحانه را «سابقه‌ای زشت» توصیف کرد.

شایان ذکر است قطعنامه پیشنهادی الجزایر که ساعاتی پیش با هدف برقراری فوری آتش‌بس و کمک‌رسانی به نوار غزه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده بود به‌رغم حمایت و رای موافق 13 عضو از 15 عضو دائمی و غیر‌دائمی شورای امنیت با رای ممتنع بریتانیا و استفاده آمریکا از حق وتو تصویب نشده و ناکام ماند.

این سومین بار است که از ابتدای آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر گذشته تاکنون، آمریکا در حمایت از تل‌آویو به استفاده از حق وتو علیه قطعنامه‌های شورای امنیت در سازمان ملل متحد متوسل می‌شود.

اظهارات نماینده دائم آمریکا

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پیش از آغاز رای‌گیری، گفت که کشورش در تلاش است تا با همکاری مصر و قطر به توافقی دست یابد که اجازه آزادی گروگان‌ها را بدهد.

گرینفیلد با تاکید این‌که هر گونه اقدامی از سوی شورای امنیت نباید مذاکرات تبادل اسرا را تضعیف کند، گفت:« معتقدیم که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی، مذاکرات را تضعیف می‌کند و زمان ارائه آن مناسب نیست».

توضیح کاخ سفید

کاخ سفید نیز توضیح داد که آمریکا نتوانست از قطعنامه‌ پیشنهادی در شورای امنیت حمایت کند زیرا که اگر تصویب می‌شد مذاکرات حساس را به مخاطره می‌انداخت.

کاخ سفید همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات درباره تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس به زودی به نتایج مثبتی برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید