روسیه یک مقام اسرائیلی را پیش از ترک فرودگاه بین‌المللی در مسکو بازداشت و بازجویی کرد

روابط روسیه و اسرائیل اخیر و متاثر از تحولات جنگ غزه پرتنش شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«شبکه 12» اسرائیل سه‌شنبه یکم اسفند فاش کرد که مقامات روسی یک مقام ارشد اسرائیلی را قبل از ترک فرودگاه بین‌المللی مسکو بازداشت و برای مدت طولانی مورد بازجویی قرار داده‌اند.

به گزارش این شبکه خبری این حادثه دیپلماتیک روز چهارشنبه گذشته زمانی رخ داد که «آلون شوهام»، مدیرکل آژانس ملی اسرائیل پس از شرکت در یک سری جلسات در روسیه، هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه بین‌المللی در مسکو بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت.

به گفته این منبع این مقام بازجویی شده در مسکو، مدیر ارشد «ناتیو» (Nativ) یک واحد ویژه از دولت اسرائیل برای حفظ روابط با یهودیان و خانواده‌های آنها، به ویژه برای اهداف مهاجرت از کشورهایی مانند روسیه و اوکراین که قبلاً بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند، است.

بر اساس گزارش «شبکه 12»، شوهام پس از یک سری ملاقات‌های رسمی به عنوان مدیر کل Nativ، پس از بازرسی گذرنامه دیپلماتیک وی توسط مقامات روسی و مشاهده مهرهایی از اوکراین، در فرودگاه دستگیر شد.

مهرهای اوکراینی

بر اساس آنچه وب‌سایت اسرائیلی «i24» گزارش کرده است، روس‌ها با دیدن مهرهای ورود و خروج از اوکراین در پاسپورت این مقام اسرائیلی او را برای بازجویی عمیق درباره سفرهایش به اوکراین بازجویی کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این حادثه دیپلماتیک به همین جا ختم نشد، بلکه مقام‌های فرودگاه روسی پس از سوار شدن او از وی خواستند که برای بازجویی بیشتر بار دیگر در فرودگاه فراخوانده خواهد شد.

پس از آن اما مقام‌های فرودگاهی روسیه این حادثه را به عنوان یک «سوء‌تفاهم» توصیف کردند.

پس از بازگشت هواپیما، کانال 12 گزارش داد که از شوهام خواسته شده برای بازجویی به مسکو بازگردد، سپس به او گفته شد که نیازی به سوال بیشتر نیست، بلکه این یک «سوء‌تفاهم» بوده است.

تنش در روابط بین مسکو و تل‌آویو

روابط روسیه و اسرائیل اخیراً متاثر از تحولات جنگ غزه متشنج شده است، زیرا وزارت خارجه روسیه در ابتدای ماه جاری اعلام کرد «سیمونا هالپرین» سفیر اسرائیل را به دلیل «اظهارات غیرقابل قبول» احضار کرده است.

هالپرین در مصاحبه خود با خبرگزاری ت«اس» از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به‌دلیل کم‌اهمیت تلقی کردن «هولوکاست» انتقاد کرد و گفت که روسیه بیش از حد با «حماس» دوست است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size