آمریکا قطعنامه پیشنهادی الجزایر برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه را وتو کرد

قطعنامه پیشنهادی الجزایر در شورای امنیت با رای ممتنع بریتانیا و استفاده آمریکا از حق وتو تصویب نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا قطعنامه پیشنهادی الجزایر در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری فوری آتش‌بس و کمک‌رسانی به نوار غزه را وتو کرد.

قطعنامه پیشنهادی الجزایر به‌رغم حمایت و رای موافق 13 عضو از 15 عضو دائمی و غیر‌دائمی شورای امنیت با رای ممتنع بریتانیا و استفاده آمریکا از حق وتو ناکام مانده و تصویب نشد.

نماینده الجزایر در جلسه شورای امنیت درباره غزه، با ارائه پیش‌نویس این قطعنامه‌ خواستار آتش‌بس فوری انسان‌دوستانه و وارد کردن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه شد. او همچنین رای دادن به نفع این قطعنامه را حمایت از حق حیات فلسطینیان و مخالفت با آن را اعمال گرسنگی بر آنها توصیف کرد.

نماینده الجزایر همچنین گفت که هر فرد فلسطینی امروز در معرض کشته شدن و جنایت‌ نسل‌کشی است.

از سویی لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت که هر گونه اقدامی از سوی شورای امنیت نباید مذاکرات تبادل اسرا را تضعیف کند.

وی افزود که اکنون زمان مناسبی برای رای‌گیری درباره قطعنامه‌ خواهان برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه نیست.
گرینفیلد گفت که پیش‌نویس قطعنامه‌ پیشنهادی آمریکا خواهان برقراری آتش‌بس موقت در غزه است و همچنین جنبش «حماس» را محکوم می‌کند.

نماینده آمریکا با تاکید این که عملیات نظامی اسرائیل در رفح نباید آغاز شود، افزود که پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر ایالات متحده بر چشم‌انداز ثابت راه‌حل دو کشوری تاکید دارد.

آمریکا در حالی برای سومین بار از ابتدای آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر تاکنون به استفاده از حق وتو علیه قطعنامه‌های شورای امنیت در سازمان ملل متحد متوسل می‌شود که نماینده دائم آن پیش از آغاز رای‌گیری، گفت که کشورش در تلاش است تا با همکاری مصر و قطر به توافقی دست یابد که اجازه آزادی گروگان‌ها را بدهد.

وی همچنین افزود:« معتقدیم که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی مذاکرات را تضعیف می‌کند و زمان ارائه آن مناسب نیست».

گرینفیلد ادامه داد: «هر اقدامی که اکنون از سوی شورا انجام شود باید به مذاکرات کمک کند، نه اینکه آن‌ها را تضعیف کند» و تاکید کرد که واشینگتن به دنبال «راه حلی دائمی در مورد مناقشه غزه است که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بتوانند در کنار هم زندگی کنند.» در واکنش به این قطعنامه پیشنهادی کاخ سفید نیز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «زمان برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه مناسب نیست».

کاخ سفید توضیح داد که آمریکا نتوانست از قطعنامه‌ پیشنهادی در شورای امنیت حمایت کند زیرا که اگر تصویب می‌شد مذاکرات حساس را به مخاطره می‌انداخت.

دولت آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات درباره تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس به زودی به نتایج مثبتی برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید