آغاز جلسات دیوان دادگستری بین‌المللی درباره اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط اسرائیل

موضوعات ارائه شده به دیوان با پرونده‌ آفریقای جنوبی علیه اسرائیل متفاوت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دیوان دادگستری بین المللی وابسته به سازمان ملل متحد، دوشنبه 30 بهمن جلسات استماع درباره پیامدهای حقوقی اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل را آغاز کرد.

این جلسات در چارچوب درخواست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای دریافت نظرات دیوان دادگستری بین المللی لاهه درباره تاثیرات فعالیت‌های اشغالگرانه اسرائیل از بیش از 75 سال پیش تاکنون برگزار شده است.

در این جلسات به درخواست‌های رسیده به دیوان بین المللی دادگستری از 52 کشور جهان که در تاریخ دادگاه بی‌سابقه است، رسیدگی شود.

در ابتدا ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، در دادگاه بین المللی لاهه سخنرانی خواهد کرد.

در سال 2022، مجمع عمومی سازمان ملل از دادگاه خواست تا نظر مشورتی یا غیرالزام آور درباره اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط اسرائیل صادر کند.

اگرچه اسرائیل در گذشته چنین دیدگاه‌هایی را نادیده می‌گرفت، اما ممکن است فشار سیاسی را بر سر جنگ جاری در غزه که به گفته مقامات وزارت بهداشت فلسطین از 7 اکتبر تاکنون حدود 29000 فلسطینی در آن کشته شدند، افزایش دهد.

از جمله کشورهایی که قرار است در جلسات استماع شرکت کنند، می‌توان به ایالات متحده، قوی‌ترین حامی اسرائیل، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و مصر اشاره کرد.

اسرائیل در این جلسات شرکت نخواهد کرد، اگرچه نظرات و ملاحظات خود را به صورت کتبی به دادگاه ارسال کرده است.

این جلسات بخشی از کمپین فلسطینی‌ها برای تحت فشار قرار دادن نهادهای حقوقی بین المللی برای بررسی اقدامات اسرائیل است که از زمان حملات 7 اکتبر حماس به شهرک‌های اسرائیلی که منجر به کشته‌شدن 1200 اسرائیلی و 29 هزار فلسطینی شده است، فوریت بیشتری پیدا کرد.

این جلسات همچنین در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره حمله زمینی اسرائیل به شهر رفح در غزه، آخرین پناهگاه بیش از یک میلیون فلسطینی صورت می‌گیرد.

اسرائیل در جنگ 1967 کرانه باختری، غزه و قدس شرقی را تصرف کرد، مناطقی در فلسطین که فلسطینی‌ها می‌خواهند کشور خود را در آنجا ایجاد کنند.

این کشور در سال 2005 از غزه خارج شد، اما همچنان مرزهای خود را در کنار مصر کنترل می‌کند.

این دومین باری است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دیوان بین المللی دادگستری موسوم به دادگاه بین المللی لاهه درخواست می‌کند تا نظر مشورتی در رابطه با سرزمین‌های اشغالی فلسطین صادر کند.

در ژوئیه 2004، دیوان دادگستری بین المللی به این نتیجه رسید که دیواری که توسط اسرائیل در کرانه باختری ساخته شده نژادپرستانه و ناقض قوانین بین المللی است و باید برچیده شود، اگرچه تا به امروز بر جای مانده است.

دیوان بین المللی دادگستری مرجع اصلی قضایی سازمان ملل متحد و متشکل از 15 قاضی است که برای یک دوره 9 ساله توسط مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل انتخاب می‌شوند.

در طول این جلسات، قرار است به اقدامات اسرائیل که با هدف تغییر ترکیب جمعیتی و وضعیت شهر اشغالی قدس و همچنین تصویب قوانین و اقدامات تبعیض آمیز این کشور علیه فلسطینی‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد.

از سال 1967، اسرائیل شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری رود اردن را به طور چشمگیری گسترش داده است، اقدامی که فلسطینیان می‌گویند به ایجاد یک کشور پایدار فلسطینی آسیب می‌زند.

موضوعات ارائه شده به دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه که در این جلسات مورد رسیدگی قرار می‌گیرد با پرونده‌ای که آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در خصوص عدم پایبندی تل‌آویو به کنوانسیون منع نسل‌کشی در جریان جنگ علیه غزه که منجر به قتل بیش از 29 هزار فلسطینی و آوارگی اکثریت جمعیت غزه شده است، متفاوت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید