حوثی‌ها از حمله به یک کشتی بریتانیایی در خلیج عدن خبر دادند

«سنتکام» از اولین مورد استفاده ملحوظ حوثی‌ها از یک شناور بدون سرنشین زیردریایی از زمان آغاز حملات در اکتبر گذشته خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه حوثی یمن، دوشنبه 30 بهمن اعلام کرد که یک کشتی بریتانیایی را در خلیج عدن با موشک هدف قرار داده و این کشتی در نتیجه «آسیب‌های عمده»، در خطر غرق‌شدن است.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌های یمن در بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد کشتی بریتانیایی «روبی مار، بشدت آسیب‌دید که منجر به توقف کامل آن شد».

این بیانیه با اشاره به خروج سالم خدمه کشتی بریتانیایی افزود: «این کشتی در نتیجه خسارت زیاد واردشده به آن اکنون در خطر غرق‌شدن در خلیج عدن است».

سریع همچنین اعلام کرد که حوثی‌ها یک پهپاد آمریکایی از نوع «ام‌‌کیو9» در حال انجام «عملیات خصمانه» به نفع اسرائیل را با موشک سرنگون کردند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا دوشنبه اعلام کرد خدمه کشتی که شب گذشته در بندر المخا یمن دچار انفجار شد که دلایل آن که تا این لحظه، روشن‌نشده، از کشتی خارج شدند.

به‌گفته این سازمان، مسئولان نظامی برای تامین کمک در مکان حادثه حضور یافته‌اند.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، شامگاه یکشنبه اعلام کرد که خبر وقوع انفجار در نزدیکی کشتی در فاصله 35 مایل دریایی جنوب بندر المخا را دریافت کرده است.

در بیانیه این سازمان به نقل از ناخدای این کشتی آمده است که در اثر وقوع انفجار، کشتی دچار آسیب شد ولی خدمه آن سالم هستند و تحقیقات در خصوص این حادثه آغاز شده است.

سازمان مزبور به کشتی‌های در حال تردد در منطقه توصیه کرد که ضمن اتخاذ تدابیر احتیاطی، هرگونه فعالیت مشکوک را اطلاع دهند.

5 حمله از سوی آمریکا

ازسویی واشینگتن از هدف‌قراردادن موشک‌ها و پهپادهای حوثی‌ها خبر داد.

آمریکا یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور در دریای سرخ «با موفقیت پنج حمله را در اقدامی دفاعی» برای خنثی کردن حملات از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن، انجام دادند.

به‌گفته ارتش آمریکا، این حملات در ساعت سه و هشت شب به وقت صنعا (ساعت 12:00 و 17:00 به وقت گرینویچ) انجام شد که بخشی از سلسله اقدامات آمریکا و متحدانش علیه حوثی‌ها است که با هدف توقف حملات مکرر آنها در خطوط کشتیرانی در دریای سرخ، انجام گرفت.

اولین مورد استفاده از شناور زیردریایی

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام»، سنتکام، اعلام کرد در پنج حمله‌ای که در این روز انجام داده، سه موشک کروز ضدکشتی متحرک، به همراه دو شناور هدایت‌پذیر از دور (شهپاد) را که یکی زیردریایی و دیگری شناور سطحی بود، منهدم کرده است.

طبق بیانیه سنتکام، «این اولین مورد استفاده ملحوظ حوثی‌ها از یک شناور بدون سرنشین زیردریایی از زمان آغاز حملات» در ماه اکتبر است.

بیانیه امبری

از سویی شرکت بریتانیایی امنیت حمل و نقل دریایی «امبری» از حمله جدید در یکشنبه در تنگه راهبردی باب‌المندب علیه یک کشتی باری خبر داد.

حملات در دریای سرخ منجر به افزایش هزینه بیمه برای شرکت‌های کشتیرانی شده و بسیاری از آنها مجبور شدند از تردد در دریای سرخ که مسیری حیاتی است که 12 درصد تجارت دریایی جهانی از آن عبور می‌کند، اجتناب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size