حمله به یک کشتی باری در تنگه باب المندب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری»، یکشنبه اعلام کرد که یک کشتی باری حامل پرچم بلیز، ثبت شده در بریتانیا و تحت مدیریت لبنان در تنگه باب المندب مورد حمله قرار گرفته است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از «آمبری» نوشت که کشتی که مورد حمله قرار گرفت در حال حرکت از سواحل «خورفکان» در امارات به سوی سواحل «وارنا» در بلغارستان بود.

به گفته آمبری «ناو نیمه بارگیری شده برای مدت کوتاهی سرعت خود را به ده تا شش گره دریایی کاهش داد و از مسیر خود منحرف شد و با نیروی دریایی جیبوتی تماس گرفت و پس از مدتی به مسیر و سرعت قبلی خود بازگشت.»

از سوی دیگر سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، یکشنبه 28 بهمن اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در 35 مایل دریایی جنوب بندر موخا در یمن دریافت کرده است.

این سازمان در ادامه گفت که نهادها در حال بررسی این حادثه هستند و به کشتی‌هایی که از این منطقه عبور می‌کنند توصیه کرده که احتیاط کنند و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند.

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا و اورسولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا یک‌شنبه 29 بهمن، با تاکید بر لزوم افزایش کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، از عملیات دریایی برای بازگرداندن ثبات در دریای سرخ استقبال کردند.

بر اساس بیانیه دولت بریتانیا، دو طرف ضمن تاکید بر اهمیت آزادی دریانوردی در دریای سرخ، ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در این دریا را محکوم کردند.

حوثی‌ها در واکنش به جنگ اسرائیل در نوار غزه در نوامبر حملات خود را به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن را گسترش دادند مسئله‌ای که باعث شده بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی از این منطقه دریایی که برای تجارت ضروری است، اجتناب کنند.

شبه‌نظامیان حوثی از ماه ژانویه تا کنون نیز در حال هدف قرار دادن کشتی‌های بریتانیایی و آمریکایی در پاسخ به حملاتی که ایالات متحده و بریتانیا به مواضع این گروه انجام می‌دهند، هستند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» یک‌شنبه 29 بهمن، از پنج حمله به اهداف حوثی‌ها از جمله به یک زیردریایی، یک قایق شناور مسلح و سه موشک کروز در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان خبر داد.

سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد، این اولین بار است که شبه‌نظامیان حوثی از زیردریایی بدون سرنشین از آغاز حملات در 23 اکتبر گذشته استفاده می‌کنند.

بر اساس این بیانیه، اهدافی که آمریکا بمباران کرد «تهدیداتی قریب الوقوع» علیه کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید