بریتانیا: انفجاری در یک کشتی در نزدیکی سواحل یمن به وقوع پیوست

حملات جدید آمریکا علیه اهداف حوثی‌ها شامل حمله به یک زیردریایی بدون سرنشین از آغاز حملات و موشک‌های کروز ضد کشتی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اداره عملیات تجارت دریایی بریتانیا، دوشنبه 30 بهمن اعلام کرد، خدمه کشتی که شب گذشته در نزدیکی بندر «المخا» یمن در آن انفجار رخ داده بود، عرشه کشتی را ترک کردند. در حالی که واشینگتن از حمله به موشک‌ها و پهپادهای حوثی‌های یمن خبر داد.

این سازمان اعلام کرد از سوی مقامات نظامی مطلع شده که خدمه کشتی پس از انفجار عرشه آن را ترک کرده و تا کنون دلایل مشخصی برای انفجار ارائه نشده است.

این سازمان افزود، مقامات نظامی در محل حادثه در جنوب «مخا» یمن برای کمک حضور دارند.

اداره عملیات تجارت دریایی بریتانیا، شامگاه یک‌شنبه 29 بهمن اعلام کرد، گزارشی از وقوع یک انفجار در نزدیکی یک کشتی در 35 مایلی دریایی در جنوب بندر «المخا» یمن دریافت کرده است.

این سازمان در بیانیه‌ای به نقل از کاپیتان کشتی افزود، انفجار آسیب‌هایی به کشتی وارد کرده اما خدمه آن هیچ آسیبی ندیدند و اشاره کرد، مقامات در حال بررسی این حادثه هستند.
این سازمان به کشتی‌ها توصیه کرد تا احتیاط لازم را اتخاذ و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش کنند.

چندین کشتی در منطقه و نزدیک به آن مورد حملات شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفتند که این گروه می‌گوید در پاسخ به جنگ اسرائیل در نوار غزه این حملات را انجام داده است.

ایالات متحده یک‌شنبه اعلام کرد، نیروهای آمریکایی در دریای سرخ «5 حمله موفق در دفاع از خود» برای خنثی کردن حملات در مناطق تحت کنترل حوثی‌های یمن انجام دادند.

ارتش آمریکا اعلام کرد، حمله در ساعت 3 و 8 بعد از ظهر به وقت محلی صورت گرفت و این بخشی از حملاتی است که آمریکا و متحدانش علیه حوثی‌ها با هدف توقف حملات مستمر این گروه در خطوط کشتیرانی در دریای سرخ انجام دادند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در بیانیه‌ای اعلام کرد، حملات آمریکا علیه اهداف حوثی‌ها شامل حمله به یک زیردریایی بدون سرنشین از آغاز حملات و موشک‌های کروز ضد کشتی در ماه اکتبر بود.

همچنین در این حمله یک قایق بدون سرنشین مورد هدف قرار گرفت.

سنتکام در بیانیه افزود، سه حمله دیگر، موشک‌های کروز ضد کشتی را هدف قرار داد.

در ادامه بیانیه آمده است داد: «ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، موشک‌های ضد کشتی و دو کشتی یکی زیر آب و دیگری بدون شرنشین را در مناطق تحت کنترل حوثی‌های شناسایی و تشخیص داد که این‌ها تهدید قریب الوقوعی برای کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه است و حمله به این‌ها، آب‌های بین المللی را امن‌تر می‌کند.»

شرکت امنیت حمل و نقل دریایی «آمبری»، یک‌شنبه 28 بهمن، از حمله جدید به یک کشتی باری در تنگه «باب المندب» خبر داد.

حوثی‌ها مدعی هستند، کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را در حمایت از مردم غزه هدف قرار می‌دهند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در پاسخ، مواضع حوثی‌ها را هدف قرار دادند و این گروه از آن زمان اعلام کرد که منافع دو کشور به اهدافی مشروع برای حملات آن‌ها تبدیل شده است.

حملات در دریای سرخ منجر به افزایش هزینه بیمه برای شرکت‌های کشتیرانی شد و بسیاری از شرکت‌ها مجبور به ترک این مسیر شدند، مسیری حیاتی که حدود 12% از تجارت دریایی جهانی از آن عبور می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید