رئیس شورای ریاستی یمن: باید جلوی انتقال سلاح از ایران به حوثی‌ها گرفته شود

العلیمی: ایران مخالف صلح در یمن و به طور کلی در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دکتر رشاد العلیمی رئیس شورای ریاستی یمن روز شنبه 28 بهمن، با تاکید بر اینکه حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ قبل از جنگ غزه آغاز شد، خواستار جلوگیری از انتقال سلاح از ایران به حوثی‌ها شد.

العلیمی در مصاحبه‌ با «العربیه» گفت: «باید جلوی انتقال سلاح از ایران به حوثی‌ها گرفته شود و منابع مالی این گروه برای از بین بردن توانایی آنها باید خشکانده شود.

او با بیان اینکه از بین بردن توانایی‌های حوثی‌ها مستلزم حمایت از دولت قانونی یمن برای کنترل مناطق تحت تصرف شبه‌نظامیان است، افزود: «حملات نظامی به تنهایی توانایی نظامی حوثی‌ها را از بین نمی‌برد».

العلیمی اظهار داشت که مشکل واقعی ایران است که در حال اجرای برنامه‌های خرابکارانه در منطقه است. او همچنین تاکید کرد: «ایران مخالف صلح در یمن و به طور کلی در منطقه است.»

دوچندان کردن مشکل

رئیس شورای ریاستی یمن تاکید کرد که «مماشات با حوثی‌ها و راضی کردن آنها در ازای توقف حملات به کشتی‌ها کارساز نیست و مشکل را دوچندان می‌کند.»

او ادامه داد: «یمنی‌ها از قرار دادن مجدد حوثی‌ها به عنوان یک سازمان تروریستی توسط واشنگتن آسیبی نخواهند دید».

العلیمی با بیان اینکه «حوثی‌ها همواره از روند صلح فرار کرده و بهانه‌تراشی می‌کنند»، اظهار داشت: «حمله به کشتیرانی بین‌المللی فرار از روند صلح است».

گفتنی است که از آغاز جنگ در نوار غزه در 7 اکتبر، تاکنون حوثی‌ها حداقل 45 کشتی را با موشک و پهپادهای انفجاری مورد حمله قرار داده‌اند.

بر اساس گزارش پنتاگون، نیروهای آمریکایی نیز بارها با حملات مستقیم موشکی و پهپادی حوثی‌ها روبرو شدند که برخی از موشک‌ها به کشتی‌های آنها اصابت کردند.

حملات حوثی‌ها کشتیرانی در منطقه را مختل کرد و برخی شرکت‌ها را به تغییر مسیر حرکت کشتی‌های خود از دریای سرخ و باب المندب به سوی مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا مجبور کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید