وزیر خارجه سعودی: تشکیل کشور فلسطینی تنها راه برقراری ثبات در منطقه است

سامح شکری: قاهره به تل‌آویو تاکید کرده که بیرون راندن آوارگان فلسطینی از شهر رفح خطری علیه امنیت ملی مصر تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی شنبه 28 بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ با تاکید بر ضرورت تضمین دست‌یابی به طریقی امن برای راه‌حل دو کشوری خاطرنشان کرد که «هر چه اجماع بیشتری در جامعه بین‌المللی درباره راه‌حل دو کشور شکل گیرد، بیشتر به آن نزدیک خواهیم شد».

«عدم وجود روابط با اسرائيل»

بن فرحان در جلسه گفت‌وگویی که در اجلاس امنیتی مونیخ با مشارکت سامح شکری، وزیر خارجه مصر و حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک برگزار شد، گفت «پادشاهی عربی سعودی روابطی با اسرائیل ندارد» و «با آنها [اسرائیلی‌ها] به‌طور مستقیم گفت‌وگو نمی‌کنیم».

وزیر خارجه سعودی همچنین تاکید کرد که «عادی‌سازی روابط با اسرائیل به طرح صلح عربی بستگی دارد».

راه‌حل دو کشوری

وی با بیان این‌که اولویت اکنون برای پایان دادن به فاجعه انسانی در نوار غزه است، گفت:«الان بر برقراری آتش‌بس و خروج اسرائیل از نوار غزه تمرکز داریم».

بن فرحان در ادامه توضیح داد:« اعتقاد کامل ما این است که تنها راه به سوی برقراری امنیت و ثبات در منطقه و از جمله آن اسرائیل، از طریق برپایی کشور فلسطینی است».

او افزود که باید طریقی امن برای دست‌یابی به راه‌حل دو کشوری تضمین شود.

شاهزاده بن فرحان در این کنفرانس امنیتی گفت که عدم ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه، بحران در این باریکه را وخیم‌تر کرده است.

او همچنین گفت:«به امید در منطقه و دوری از چرخه‌های خشونت نیاز داریم. وقایع غزه برای اسرائیل امنیت به ارمغان نمی‌آورد بلکه نسل جدیدی را به سوی افراط‌گرایی سوق خواهد داد».

وزیر خارجه سعودی در بخش پایانی اظهارات خود خواستار پاسخگو شدن طرف‌هایی شد که در روند تحقق راه‌حل دو کشوری کارشکنی می‌کنند.

خطر علیه امنیت ملی مصر

از طرفی سامح شکری، وزیر خارجه مصر با اشاره به پیامدهای فاجعه‌بار کوچاندن اجباری ساکنان نوار غزه، گفت که قاهره به تل‌آویو تاکید کرده که بیرون راندن آوارگان فلسطینی از شهر رفح خطری علیه امنیت ملی مصر تشکیل می‌دهد.

وزیر خارجه مصر عدم وجود اراده لازم از سوی جامعه بین‌المللی از سال‌ها پیش را عامل کارشکنی در برابر تحقق راه‌حل دو کشوری دانست.

ارائه طرحی جایگزین!

وزیر خارجه بلژیک از سویی در این گفت‌وگو با تاکید بر این‌که «بحران کنونی در غزه از طریق نظامی قابل حل نیست»، خواستار آن شد تا طرحی فراگیر برای پایان دادن به مناقشه اسرائیلی - فلسطینی ارائه شود.

وی با تاکید این‌که راه‌حل دو کشوری می‌تواند آتش جنگ در خاورمیانه را خاموش کند، گفت اسرائیل که با راه‌حل دو کشوری مخالفت می‌ورزد باید طرحی جایگزین را برای حل بحران جاری پیشنهاد دهد.

بررسی وضع فاجعه‌بار غزه

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا پیش‌تر شنبه اظهار داشت که او با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی وضع «فاجعه‌بار» در نوار غزه را مورد بررسی قرار داده است.

بورل در حساب کاربری خود در شبکه «ایکس» گفت که او با وزیر خارجه سعودی «لزوم امنیت منطقه‌ای و گام‌های عملی ممکنی که در راستای همکاری مشترک برای پیشبرد راه‌حل دو کشوری می‌توان اتخاذ کرد» را بررسی کرده است.

شایان ذکر است که وزیر خارجه سعوsدی روز جمعه نیز در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا درباره تحولات در غزه و تلاش‌های بین‌المللی صورت گرفته در این‌باره، گفت‌وگو کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید