حماس: بدون توقف کامل جنگ غزه هیچ توافقی را نمی‌پذیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با شکست مذاکرات معامله تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس با وجود تلاش‌های میانجیگران بین اللمللی (آمریکا، مصر و قطر)، حماس بر شرط‌ خود مبنی بر توقف کامل جنگ غزه برای به هرگونه توافق پافشاری کرد.
اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در این باره گفت: «برای اجرای توافق تبادل اسرا چیزی کمتر از توقف جنگ و خروج کامل اسرائیل از نوار غزه را نمی‌پذیریم.»
هنیه در بیانیه‌ای شنبه 28 بهمن با تاکید بر اینکه توافق باید شامل «بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان به ویژه شمال نوار غزه» باشد، گفت: «اسرائیل به مانور و تعلل ادامه می‌دهد و آزادی بازداشت‌شدگان موضع اصلی آن است.»

به گفته او، حماس خواستار «پایان دادن به سیاست گرسنگی و «تعهد به بازسازی» است و تاکید کرد: «تحقق تبادل اسرا با آزادسازی اسرای قدیمی فلسطینی و اسرایی که احکام سنگین دارند، صورت می‌گیرد.»

هنیه با اشاره به اینکه تبادل اسرا از مهم‌ترین اهداف مذاکرات است گفت حماس «با روحیه مثبت و بسیار مسئولانه با مذاکرات جاری برخورد می‌کند و با تمام ابزارهای موجود برای توقف حمام خون تلاش‎ می‌کند.»
رئیس دفتر سیاسی حماس روز پنج‌شنبه گذشته نیز این شرایط را تکرار کرده بود و خواستار توقف جنگ و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه شد.
این اظهارات در پی شکست مذاکرات سه‌شنبه گذشته در قاهره در خصوص این پرونده، بیان شد. از میان بندهایی که به شکست مذاکره منجر شد، آزادی ده‌ها زندانی فلسطینی با احکام سنگین از جمله مروان البرغوثی از فرماندهان جنبش فتح بود.
قابل ذکر است، آخرین توافقی که به آزادی اسرای دو طرف منجر شد، در اواخر نوامبر 2023 بود که طی آن حدود 100 اسیر اسرائیلی در مقابل حدود 300 زندانی فلسطینی آزاد شدند.
بر اساس برآوردهای اسرائیل، تا کنون 132 اسرائیلی در اسارت در غزه هستند که گمان می‌رود 27 نفر از آن‌ها کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید