جزئیات ماموریت اروپایی برای دفاع از کشتیرانی در دریای سرخ

ماموریت اروپایی‌ در دریای سرخ شامل انجام عملیات در خشکی نخواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک دیپلمات اروپایی جمعه 27 بهمن به «العربیه» گفت که عملیات نیروی دریایی اروپا برای حفاظت از کشتی‌ها در دریای سرخ از ابتدای روز دوشنبه آینده آغاز خواهد شد.

این دیپلمات با بیان این‌که اروپایی‌ها رایزنی‌های گسترده‌ای با کشورهای عربی منطقه درباره ماموریت ناوگان اروپایی داشتند، خاطرنشان کرد که «آن‌ها به حوثی‌ها اطلاع دادند که نیروهای اروپایی عملیاتی در خشکی انجام نخواهند داد.»

«نقطه پشتیبانی جیبوتی»

این دیپلمات اروپایی همچنین افزود که اتحادیه اروپا واشینگتن و لندن را از جزئیات برنامه‌های عملیات اروپا در دریای سرخ مطلع کرده و ترجیح می‌دهد که جیبوتی نقطه حمایت لجستیکی برای عملیات اروپایی در دریای سرخ خواهد بود.

این دیپلمات با اشاره به این‌که ماموریت ناوگان اروپا رهگیری پرتابه‌ها و تهدیدات احتمالی در دریای سرخ است، تاکید کرد: «هم‌اکنون 3 ناو جنگی از کشورهای فرانسه، ایتالیا و آلمان در دریای سرخ در حال تردد هستند».

«محافظت از ناوبری»

اتحادیه اروپا اعلام کرد که به زودی یک ماموریت دریایی اروپایی به منظور حفاظت از ناوبری در این خط کشتیرانی مهم بین‌المللی راه‌اندازی خواهد شد تا به ائتلاف «پاسداری از رفاه» که ایالات متحده در دسامبر گذشته اعلام کرده بود، اضافه شود.

پیتر استانو، سخنگوی امور خارجه اتحادیه اروپا، گفت که کشورهای اروپایی «کار بسیار فشرده‌ای را در مأموریت دریایی خود آغاز کرده‌اند که از کشتی‌های تجاری در دریای سرخ در برابر هر نوع حمله غیرقانونی محافظت می‌کند» و به همکاری با ایران با هدف اعمال فشار بر شبه‌نظامیان حوثی، اشاره کرد.

حمله به کشتی‌های تجاری

حوثی‌ها از 19 نوامبر کشتی‌های تجاری در حال تردد در دریای سرخ و دریای عرب را به ظن حرکت به مقصد بنادر اسرائیل، هدف قرار می‌دهند. به گفته حوثی‌ها این حملات در حمایت از غزه صورت می‌گیرد.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی ضمن مقابله با حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها در دریای سرخ و خلیج عدن و تنگه باب‌المندب، برای جلوگیری از ادامه این حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری، از 12 ژانویه حملات هوایی و موشکی مشترک خود را علیه پایگاه‌های این گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران در یمن آغاز کرده و موشک‌ها، پهپادها و زاغه‌های مهمات و پایگاه‌های نظامی گروه حوثی را در استان صنعا، صعده، حجه، ذمار، تعز و الحدیده هدف قرار دادند.

نیروهای آمریکایی همچنین به توقیف و ضبط محموله‌های تسلیحات قاچاقی ایران به مقصد حوثی‌ها اقدام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید