بالاگرفتن اختلافات بایدن و نتانیاهو؛ اصرار اسرائیل بر به‌ رسمیت‌ نشناختن دولت فلسطین

طبق گفته مسئولان آمریکایی به «وال استریت ژورنال»، وزارت خارجه آمریکا، تحقیقاتی را برای بررسی چندین حمله هوایی اسرائیل به غزه که منجر به کشته‌شدن ده‌ها غیرنظامی شد و همچنین احتمال استفاده اسرائیل از فسفر سفید در لبنان، آغاز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه 26 بهمن به‌مدت 40 دقیقه با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل تماس تلفنی داشت ولی ظواهر امر حاکی از آن است که مواضع نتانیاهو درخصوص پرونده مذاکرات، آتش‌بس در نوار غزه و به‌رسمیت شناسی دولت فلسطین، همچنان بدون تغییر مانده است.

موضع نتانیاهو به وضوح در عدم انعطاف او در بیانیه منتشرشده از سوی دفترش در شامگاه پنجشنبه مشهود بود که در اشاره‌ای آشکار به دولت بایدن تاکید کرد، هیچ فشار خارجی بر کشورش برای به‌رسمیت شناسی کشوری فلسطینی را نخواهد پذیرفت.

نتانیاهو همچنین در توئیتی در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» نوشت که موضعش را می‌توان در دو جمله خلاصه کرد. نخست این که اسرائیل خواسته‌های بین‌المللی برای دستیابی به حل و فصلی دائمی با فلسطینی‌ها را قاطعانه رد می‌کند. دیگر این که چنین توافقی صرفا از طریق مذاکره مستقیم بدون پیش‌شرط میان دو طرف، امکان‌پذیر است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد که کشورش به مخالفت با به‌ رسمیت شناختن یک‌جانبه کشور فلسطین ادامه خواهد داد زیرا این کار پس از 7 اکتبر، به‌منزله پاداشی بزرگ به تروریسم است که «راه را بر هرگونه توافق صلح در آینده خواهد بست».

گفت‌وگوی تلفنی

بایدن پنج‌شنبه در دومین تماس تلفنی ظرف یک‌هفته با نتانیاهو، لزوم عدم اجرای هرگونه عملیات نظامی در رفح، بدون برنامه خوب و قابل اجرا برای حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی را به نتانیاهو گوشزد کرد.

بر اساس آنچه کاخ سفید اعلام کرد، آنها همچنین به مذاکرات جاری درباره تبادل اسرا پرداخته و بایدن متعهد شد که لحظه به‌لحظه، کمک به آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه را دنبال کند.

اوج اختلافات

اختلافات بایدن و نتانیاهو در جریان تماس تلفنی یکشنبه گذشته میان دو طرف و طرح موضوع حمله زمینی اسرائیل به رفح و إصرار نتانیاهو به اجرای این عملیات، به‌نقطه اوج خود رسیده است.

مسئولان آمریکایی روز گذشته به «وال استریت ژورنال» گفتند که وزارت خارجه آمریکا، تحقیقاتی را برای بررسی چندین حمله هوایی اسرائیل به غزه که منجر به کشته‌شدن ده‌ها غیرنظامی شد و همچنین احتمال استفاده اسرائیل از فسفر سفید در لبنان، آغاز کرده تا مشخص شود که آیا ارتش اسرائیل از بمب‌ها و موشک‌های آمریکایی برای کشتن غیرنظامیان استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید