اردن و فرانسه: حمله به رفح نقطه عطفی فاجعه‌بار در جنگ غزه خواهد بود

دبیرکل سازمان ملل: هر گونه یورش نظامی به رفح برای یک و نیم میلیون آواره فلسطینی نابود‌کننده خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن خواستار تلاش‌‌های بیشتر برای رسیدگی به اوضاع انسانی در نوار غزه شد.

خبرگزاری «رویترز» جمعه 27 بهمن گزارش داد که ملک عبدالله دوم در پاریس، گفته که «حمله اسرائیل به رفح عواقب انسانی فاجعه‌باری در پی خواهد داشت که نمی‌توان آن را پذیرفت.»

از طرفی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز تاکید کرد که حمله اسرائیل به شهر رفح در جنوب غزه «تنها به یک فاجعه انسانی بی‌سابقه و نقطه عطفی در جنگ منجر خواهد شد».

مکرون همچنین در کنار پادشاه اردن در کاخ الیزه افزود: «نگرانی‌های مشترکی با اردن و مصر در مورد کوچاندن اجباری و جمعی ساکنان غزه داریم».

هشدار بایدن

شایان ذکر است که جامعه بین‌المللی به رهبری ایالات متحده در حال تشدید درخواست‌های خود برای منصرف کردن اسرائیل از حمله گسترده به رفح است، جایی که حدود 1.5 میلیون فلسطینی در جنوب نوار غزه و در مرز با مصر محاصره شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نسبت به آغاز عملیات اسرائیل در رفح بدون برنامه‌ای برای تضمین امنیت غیرنظامیان، هشدار داد.

کاخ سفید همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن «موضع خود را تکرار کرد که عملیات نظامی اسرائیل نباید بدون برنامه قابل اعتماد و قابل اجرا که امنیت غیرنظامیان در رفح را تضمین کند، انجام شود.»

نتانیاهو روز چهارشنبه از «تحرک گسترده» در رفح برای وارد کردن ضربه مهلک به حماس خبر داد، او در ادامه بدون مشخص کردن مقصد، گفت که ارتش اسرائیل به غیرنظامیان اجازه می‌دهد «مناطق جنگی را ترک کنند.»

هشدار سازمان ملل

از سویی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه 27 بهمن ضمن هشدار درباره یورش نظامی قریب‌الوقوع اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه، گفت: «هر گونه حمله‌ای به رفح برای یک و نیم میلیون آواره فلسطینی نابود‌کننده خواهد بود».

اردوگاهی بزرگ

شایان ذکر است که بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، حدود یک میلیون و 400 هزار نفر که بیشتر آن‌ها به دلیل جنگ آواره شده‌اند، در رفح که به یک اردوگاه بزرگ تبدیل شده است، تجمع می‌کنند. افزون بر این، «بیش از نیمی از جمعیت غزه در کمتر از 20 درصد از مساحت این باریکه تجمع کرده‌اند.»

رفح همچنین نقطه اصلی ورود کمک‌های بشردوستانه مصر است که تحت کنترل اسرائیل قرار دارد.

این در حالی است که ورود کمک‌های بشردوستانه از طریق این گذرگاه برای رفع نیازهای ساکنان نوار غزه که در معرض خطر قحطی و بیماری‌های همه‌گیر هستند، کافی نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید