آیا تصاویر حضور نیروهای ارتش مصر در مرز با رفح حقیقی است؟

این تصاویر همه قدیمی هستند و برخلاف ادعای مطالب نشر‌شده در شبکه‌های اجتماعی، بیانگر حضور استحکامات مصری ظرف ساعات گذشته نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوجه نگرانی‌ها از حمله زمینی اسرائیل به شهر رفح در مرز با مصر، که 1.4 میلیون آواره فلسطینی را در خود جای داده، ده‌ها تصویر از تجهیزات و نیروهای کمکی مصری مستقر در مرز انتشار یافت.

منتشرکنندگان این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی مدعی هستند که این تصاویر، بیانگر حرکت استحکامات مصری به سمت مرز با نوار غزه است.

عکس‌های قدیمی

اما نکته این است که این تصاویر قدیمی بوده و برخلاف ادعای مطالب نشر‌شده در شبکه‌های اجتماعی، بیانگر حضور استحکامات ظرف ساعات گذشته نیست؛ اگرچه موضوع افزایش حضور استحکامات مصری‌ طی روزهای گذشته از سوی برخی رسانه‌های عربی و غربی نیز مطرح شده است.

اولین عکس که تریلی‌های حامل تجهیزات زرهی در منطقه العریش را نشان می دهد، در 9 آگوست سال 2012 توسط «آسوشیتدپرس» منتشر شد.

طبق گزارش «فرانس‌پرس»، عکس بعدی هم در اکتبر گذشته، نشر شد که تجهیزات زرهی مصر را در نزدیکی مرز یا غزه نشان می‌دهد.

عکسی که یک جنگنده را در باند فرودگاه نشان می‌دهد، در وب‌سایت یک عکاس خبری منتشر شده که می‌گوید در 15 ژانویه 2020 در مصر گرفته شده است.

تهدید اسرائیل به حمله به رفح که مملو از آوارگان است، در روزهای گذشته، نگرانی‌های بین‌المللی و کشورهای عربی، به‌ویژه در مصر را برانگیخته است که از زمان آغاز جنگ در غزه در 7 اکتبر، بارها نسبت به کوچ اجباری فلسطینیان از نوار محاصره شده، هشدار داده است.

محمد عبدالفضیل شوشه، فرماندار شمال سینا، پنجشنبه در اظهاراتی در جمع خبرنگاران تاکید کرد که موضع صریح و شفاف مصر که بلافاصله پس از آغاز جنگ اسرائیل در غزه توسط رهبری سیاسی اعلام شد، بر عدم قبول کوچ اجباری اهالی غزه به مصر به شکل نهایی، تاکید دارد

شوشه افزود که کشورش در صورت انجام عملیات نظامی اسرائیل در استان مرزی فلسطین، برای همه سناریوها آماده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید