منبع دیپلماتیک فرانسوی به العربیه: لبنان و اسرائیل خواستار گسترش جنگ نیستند

پیشنهاد فرانسه، تقویت نقش ارتش لبنان در مناطق مرزی جنوب این کشور و تأمین بودجه برای آن در ازای عقب نشینی حزب‌الله است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود تشدید تنش در مرز لبنان و اسرائیل و گسترش حملات بین دو طرف طی ساعات گذشته، یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت که لبنان و اسرائیل خواهان گسترش جنگ نیستند.

این منبع روز پنجشنبه در گفت‌وگو با «العربیه» گفت که دو کشور از فرانسه برای در امان ماندن از جنگ نامتعارف درخواست کمک کردند.
این منبع فرانسوی تاکید کرد که میانجیگری بین دو طرف اسرائیلی و لبنانی برای ایجاد آرامش، اگر منحصر به آمریکایی‌ها باشد شانس زیادی نخواهد داشت. به گفته او، فرانسه با آمریکا که از نظر تاریخی روابط نزدیکتری با اسرائیل دارد، در حال هماهنگی است تا از گسترش درگیری جلوگیری کند.

این منبع دیپلماتیک افزود که پیشنهاد فرانسه برای ایجاد آرامش در مرز بین لبنان و اسرائیل مبنی بر «تقویت نقش ارتش لبنان در مناطق مرزی جنوب این کشور و تأمین بودجه برای آن در ازای عقب نشینی حزب‌الله است.»

او با اشراه به اینکه «اسرائیل با مسئله غزه و لبنان به عنوان دو مسئله جداگانه برخورد می‌کند، در حالی که در بیروت این دو پرونده را مرتبط با یکدیگر می‌دانند» افزود که «موضع فرانسه در قبال مسئله اسرائیل و لبنان ملایم‌تر از موضع آمریکا است».

میانجی‌گری فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که از زمان آغاز جنگ 7 اکتبر در غزه، مرز لبنان و اسرائیل تقریبا روزانه شاهد درگیری بوده است. با این حال، این درگیری‌ها به سوی مرکز لبنان گسترش یافته است.

حملات اسرائیل روز چهارشنبه چندین شهرک لبنانی از جمله الصوانه، عدشيت، صليا والشهابيه را هدف قرار داد که برخی از آنها 25 کیلومتر با مرز فاصله دارند.

حملات اسرائیل به این شهرک‌ها در پاسخ به کشته‌شدن یک سرباز زن در شمال اسرائیل بر اثر شلیک موشک از لبنان بود که منجر به کشته‌شدن 13 لبنانی از جمله چند کودک شد.

این در حالی است که تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بروز درگیری گسترده‌تر و تنظیم وضعیت مرزی بین لبنان و اسرائیل که با جنگ جاری در غزه که وارد پنجمین ماه خود شده مرتبط است، همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید