شکست مذاکرات غزه در قاهره؛ آزادی البرغوثی ممکن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مذاکرات جاری در قاهره پایتخت مصر، چهارشنبه 25 بهمن، پس از عقب‌نشینی هئیت اسرائیلی به درخواست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل شاهد یک شکست مهم بود.

کانال 13 اسرائیل چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد، دیدگاه رونن بار، رئیس «شین بت» با نظرات نتانیاهو یکی نیست.زیرا او به نتانیاهو گفته بود، بسیار حیاتی است بخاطر کاهش موضع حماس هیئت اسرائیلی در قاهره بماند، اما نتانیاهو با این دستور موافقت نکرد.

بار معتقد است اگر هیئت اسرائیلی بر سر میز مذاکره در مصر می‌ماند، می‌توانست تعداد زندانیان فلسطینی که اسرائیل مجبور به آزادی آنان است را کاهش دهد.

خط قرمز

یکی از زندانیانی که حماس خواستار آزادی آنان است، مروان برغوثی نام دارد، که به سختی قابل پذیرش است.

یک منبع آگاه غربی به »العربیه» گفت، دیوید بارنیا، رئیس «موساد» به میانجی‌گران گفته، آزادی برغوثی، یکی از رهبران جنبش «فتح» متهم به قتل محکوم به حبس ابد، خط قرمز اسرائیل است.

نتانیاهو چهارشنبه 25 بهمن از هئیت مذاکره کننده خواست از قاهره به اسرائیل بازگردد و دستور داد به درخواست میانجی مصری پاسخ ندهد.

تعداد زندانیان فلسطینی که به ازای هر زندانی اسرائیلی در نوار غزه آزاد خواهند شد، مانع اصلی مذاکرات بود.

قاهره سه‌شنبه 24 بهمن، میزبان مذاکرات چهارجانبه مصر، آمریکا، قطر و اسرائیل بود، اما این نشست چهارجانبه بدون نتیجه به پایان رسید و رئیس موساد پایتخت مصر را ترک کرد.

به گزارش روزنامه «هاآرتص»، یک منبع خارجی مطلع از مذاکرات، تایید کرد بر خلاف تصور به وجود آمده و با وجود شایعات در مورد بازگشت هیئت اسرائیلی، مذاکرات بین دو طرف ادامه دارد.

حماس در حمله هفت آکتبر که بر شهرک‌ها و پایگاه‌های اسرائیلی در نزدیکی نوار غزه حمله کرد، 250 نفر را با خود به غزه برد و حدود 100 نفر آن‌ها در آتش‌بس نوامبر ماه گذشته آزاد شدند.

بر اساس برآوردهای اسرائیل، تا کنون 132 اسرائیلی در اسارت در غزه هستند که گمان می‌رود 27 نفر از آن‌ها کشته شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید