رئیس اقلیم کُردستان عراق به العربیه: باید برای رفتارهای گرو‌ه‌های مسلح حد گذاشته شود

بارزانی از دولت فدرال عراق خواست «نقشی اساسی را در حفاظت از اقلیم ایفا کند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کُردستان عراق، چهارشنبه 25 بهمن در گفت‌وگو با شبکه «العریبه» بر ضرورت « حد گذاشتن برای اقدامات گروه‌های مسلح» تأکید کرد.

بارزانی با بیان اینکه «بیم آن را دارد که بغداد نتواند از اقلیم کُردستان محافظت کند»، خاطرنشان کرد: «چالش‌های کنونی دشوارتر از مرحله «داعش» است و خط مقدم جبهه نامشخص است».

رئیس اقلیم کردستان از «موضع محمد شيّاع السودانی، نخست‌وزیر عراق قدردانی کرد» و از دولت عراق خواست که «نقشی اساسی در حفاظت از اقلیم ایفا کند.»

وی توضیح داد که اقلیم کُردستان سرنوشت حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی را «در چارچوب عراق و نه به تنهایی» تعیین خواهد کرد.

بارزانی همچنین وجود هرگونه رابطه میان اقلیم و اسرائیل را تکذیب کرد و گفت: «ما نه با اسرائیل رابطه داریم و نه با هیچ مقر موساد (سازمان اطلاعات اسرائیل).»

وی با تاکید بر اینکه «ادعاهای ایران مبنی بر حضور نیروهای موساد در اقلیم صحت ندارد»، توضیح داد که تهران هیچ شواهدی دال بر مدعای خود مبنی بر حضور نیروهای موساد در اقلیم به بغداد ارائه نکرده است.

بارزانی همچنین تاکید کرد که «اقلیم کُردستان کانون تهدیدی علیه ایران نیست» و «حملات ایران که باعث کشته شدن غیرنظامیان شد را نمی‌توان به عنوان دوستی قلمداد کرد.»

ایران و گروه‌های مسلح عراقی که خود را «مقاومت اسلامی در عراق» می‌نامند، در حملات جداگانه و مکرر، با ادعای حضور موساد اسرائیل مناطقی را در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داده‌اند.

در دیگر بخش از اظهارات خود رئیس اقلیم کردستان عراق در خصوص روابط با آنکارا گفت: «مخالف کامل استفاده حزب کارگران کردستان از اراضی ما علیه ترکیه هستیم.»

وی تصریح کرد: «پ.ک.ک تهدیدی برای همسایگان ما و دردسر بزرگی برای ما و بغداد است.»

وی در خصوص بغداد توضیح داد که «سیستم فدرال در عراق با وجود گذشت 20 سال اجرایی نشده است.»

رئیس اقلیم کُردستان عراق در پایان خاطرنشان کرد که با وجود وضعیت «دشوار و پیچیده» اقتصادی اقلیم، دولت اقلیم «با شفافیت کامل با بغداد در مورد پرونده درآمدها تعامل کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید