بایدن منتظر معامله تبادل اسرا در غزه برای تکمیل «طرح جامع صلح» است

این طرح شامل تعیین جدول زمانی مشخص برای تشکیل کشور فلسطینی است که شاید ظرف چند هفته آینده اعلام شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که خوش‌بینی‌ها در مورد نزدیک بودن دستیابی به توافق مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس و آتش‌بس در نوار غزه کاهش یافته و برخی وزرای اسرائیل مجددا با تشکیل کشور فلسطینی ابراز مخالف کرده‌اند، دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در حال تسریع مراحل روند یک راه حل دائمی میان دو طرف است.

منابع آگاه گزارش دادند که دولت آمریکا و گروه کوچکی از شرکای خود در خاورمیانه در حال تکمیل یک طرح دقیق و جامع برای دستیابی به صلح بلندمدت میان اسرائیل و فلسطینی‌ها هستند.

طبق اطلاعات فاش شده، این طرح شامل تعیین جدول زمانی مشخص برای تشکیل کشور فلسطینی است که بر اساس آنچه «واشینگتن پست» روز پنجشنبه گزارش داد، می‌تواند در اسرع وقت یا حتی ظرف چند هفته آینده اعلام شود.

به گفته مقامات آگاه آمریکایی و عربی، این طرح ارتباط نزدیک و مستقیمی با تلاش‌های انجام شده برای دستیابی به توافق آتش بس در نوار غزه میان نیروهای اسرائیلی و حماس دارد که با میانجیگری آمریکا، قطر و مصر انجام می شود.

یکی از مقامات آمریکایی شرکت کننده در گفتگوهای دیپلمات آمریکایی و عربی که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: «کلید موفقیت انجام معامله تبادل اسرا است.»

به گفته مقامات آمریکایی و عرب، آتش‌بس اولیه که انتظار می‌رود حداقل شش هفته ادامه داشته باشد، زمان را برای اعلام این طرح و جلب حمایت بیشتر از آن و همچنین برداشتن گام‌های اولیه برای اجرای آن، از جمله تشکیل دولت موقت فلسطینی فراهم می‌کند.

این در حالی است که برنامه‌ریزان این طرح امیدوارند تا قبل از آغاز ماه رمضان درباره آزادی گروگان‌ها و تبادل اسرا توافق حاصل شود.

شرکت‌کنندگان در این طرح از جمله مصر، اردن، قطر، پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی و نمایندگان فلسطینی، علاوه بر ایالات متحده آمریکا، در حالی برای دستیابی به توافقی بین خود تلاش می‌کنند که نگرانی‌های جدی درباره خروج این طرح از مسیر خود به دلیل حمله قریب الوقوع اسرائیل به شهر رفح در جنوب غزه، افزایش یافته است.

حمله به رفح ممکن است بحران غزه را بغرنج‌تر کند و معامله تبادل اسرا و تلاش‌های بلندمدت صلح را برای همیشه از بین ببرد، مخصوصا آنکه برخی صداهای افراطی در اسرائیل هنوز هم هرگونه پیشنهاد برای تشکیل کشور فلسطین را رد می‌کنند.

این جریانات افراطی را «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت اسرائیل رهبری می‌کند که روز پنجشنبه موضعش را تکرار کرد و گفت: «جهان می‌خواهد به فلسطینی‌ها یک کشور بدهد و این اتفاق نخواهد افتاد.»

هم‌زمان، «بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی اسرائیل، یکی دیگر از چهره‌های افراطی، ضمن تکرار همین موضع، تاکید کرد که با طرح‌های آمریکا برای تشکیل کشور فلسطین مخالف است.

شایان ذکر است که روابط میان بایدن و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اخیرا شاهد تنش‌هایی بوده است و گزارش‌هایی مبنی بر ناامیدی رئیس جمهوری آمریکا از ناتوانی او در قانع کردن تل آویو در مورد لزوم آتش‌بس در غزه و کنار گذاشتن ایده حمله به رفح منتشر شده است.

محبوبیت بایدن که مصمم به تمدید دوره ریاست جمهوری خود در انتخابات آتی در نوامبر آینده است، به دلیل موضعش در قبال جنگ غزه و ناتوانی در توقف خونریزی به ویژه در میان رده‌های جوانان دموکرات کاهش یافته است.

این در حالی است که تعداد قربانیان غیرنظامی فلسطینی از زمان حمله 7 اکتبر تا کنون به بیش از 28000 نفر افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید