اسماعیل هنیه: هرگونه توافق باید آتش‌بس و خروج اسرائیل از غزه را تضمین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود فضای مبهم حاکم بر نشست‌های قاهره در مورد توافقنامه تبادل اسرا بین اسرائیل و حماس و آتش‌بس در نوار غزه، جنبش حماس بر موضع سختگیرانه خود در مورد لزوم عقب نشینی اسرائیل از غزه را تاکید کرد.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس گفت که هر توافقی که صورت می‌گیرد «باید تضمین کننده آتش‌بس و خروج ارتش اسرائیل از تمام نوار غزه باشد.»

توافق جدی برای تبادل اسرا

وی همچنین در بیانیه کوتاهی که امروز از سوی دفترش منتشر شد، افزود که هر توافقی باید شامل تکمیل یک معامله «جدی» برای تبادل اسرا باشد.

این اظهارات پس از پایان نشست چهارجانبه در قاهره، پایتخت مصر منتشر شد.

نشست چهارجانبه قاهره سه‌شنبه گذشته، با وجود تلاش‌هایی که ایالات متحده، مصر و قطر برای دستیابی به پیشرفت در این پرونده ارائه کرده بودند، بدون دستیابی به نتیجه مدنظر برای پیشبرد مذاکرات تبادل زندانیان و اسرا بین حماس و اسرائیل پایان یافت.

در حالی که گزارش‌های منتشر شده از اسرائیل حاکی از عدم تمایل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به پرداخت بهای گزاف برای دستیابی به توافق با حماس است و آن با توجه به پیش‌شرط‌های این گروه برای توقف کامل جنگ، خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه و آزادی تعداد زیادی از اسرای فلسطینی است.

یک منبع دیپلماتیک بین‌المللی به خبرگزاری «العالم العربی» گفت که از جمله موانع دستیابی به توافق، اصرار حماس بر آزادی مروان برغوثی، عضو کمیته مرکزی فتح است که اسرائیل قاطعانه آن را رد کرده و آن را خط قرمز می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید