آمریکا یک محموله تسلیحات ایرانی ارسالی به مقصد حوثی‌ها را مصادره کرد

بنا به اعلام «سنتکام» این محموله تسلیحاتی ارسالی از ایران به مقصد مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن در 28 ژانویه گذشته در دریای عرب توقیف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، پنج‌شنبه 26 بهمن اعلام کرد که یک ناو نیروی دریایی آمریکا «محموله‌ای از کمک‌ها و تسلیحات پیشرفته متعارف و مرگبار که از مبدا ایران به سوی مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن ارسال می‌شد را مصادره کرد.»

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه «سنتکام» طی بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» که همراه با تصاویر منتشر شده، گفت که این محموله تسلیحاتی «در 28 ژانویه» گذشته در دریای عرب توقیف شده است.

جزئیات این محموله

بر اساس بیانیه «سنتکام»، این محموله تسلیحاتی ارسالی از ایران شامل «بیش از 200 بسته حاوی اجزای موشک‌های بالستیک میان‌برد، مواد منفجره، قطعات و تجهیزات پهپادهای دریایی بدون سرنشین، تجهیزات ارتباطی و شبکه‌های نظامی، کیت‌های پرتاب موشک هدایت شونده ضد‌تانک و سایر اجزای نظامی» بود.

اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران

در این بیانیه همچنین به نقل از مایکل اریک کورلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، آمده که این نمونه‌ای دیگر از اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه است.

کورلا افزود: «متعهد هستیم که با متحدان و شرکای خود برای مقابله با جریان کمک‌های مرگبار ایران در منطقه با همه ابزارهای مشروع از جمله تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل و از طریق عملیات رهگیری همکاری کنیم.»

این مقام بلند پایه نظامی ایالات متحده ادامه ارسال تسلیحات متعارف پیشرفته ایران به شبه‌نظامیان حوثی را نقض مستقیم قوانین بین‌المللی و در راستای تضعیف امنیت کشتیرانی بین‌المللی و جریان آزاد تجارت ارزیابی کرد.

شایان ذکر است که از ابتدای جنگ غزه، ترافیک جهانی کشتیرانی شاهد اختلالاتی در دریای سرخ بوده است، چرا که گروه حوثی‌ مورد حمایت ایران که اخیراً مجددا در لیست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته‌ است، کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن را در حمایت از «حماس»، دیگر گروه هم‌پیمان تهران در منطقه، هدف قرار می‌دهد.

این گروه شبه‌نظامی در یمن با حمایت ایران به بهانه اقدام علیه کشتی‌های اسرائیلی بسیاری از کشتی‌های تجاری تردد کننده در آبراه بین‌المللی دریای سرخ و تنگه باب المندب را به رغم ارتباط نداشتن با اسرائیل هدف قرار می‌دهند و بی‌اعتنا به هشدارهای بین‌المللی باعث ضربه زدن به اقتصاد و تجارت جهانی و ایجاد بحران امنیتی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید