نشست قاهره درباره غزه بدون حضور هیئت اسرائیلی ادامه می‌یابد

منبع آگاه مصری: مذاکراتی که مصر، آمریکا، قطر و اسرائیل در آن مشارکت دارند طی سه روز آینده ادامه خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

نشست امنیتی قاهره که سه‌شنبه 24 بهمن با مشارکت آمریکا، مصر و قطر برگزار شد، به بررسی تحولات در مورد توافق احتمالی برای تبادل گروگان‌ها میان حماس و اسرائیل ادامه می‌‌یابد.

بر اساس اطلاعات فاش شده، این نشست پس از اولین جلسه در روز سه‌شنبه که در فضایی «مثبت» و با مشارکت طرف اسرائیلی برگزاری شد، به مدت سه روز ادامه خواهد یافت.

یک منبع مصری شامگاه سه‌شنبه به «العربیه گفت: در جریان نشست چهارجانبه قاهره در خصوص جنگ در نوار غزه فضای مثبتی حاکم شد و رسانه‌های اسرائیلی از پایان این دیدار و خروج هیئت اسرائیلی خبر دادند.

این منبع مصری افزود: مذاکراتی که مصر، آمریکا، قطر و اسرائیل در آن مشارکت دارند، طی سه روز آینده ادامه خواهد داشت.

در همین راستا خبرگزاری «سی ان ان» به نقل از یک مقام ارشد آگاه گزارش داد که مذاکرات در قاهره در مورد تبادل گروگان‌ها و دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه همچنان دشوار است.

این مقام مسئول با بیان اینکه طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات هنوز به توافق نهایی نزدیک نشده‌اند، تاکید کرد: «هنوز توافق قریب‌الوقوع نیست».

یک منبع در جنبش حماس به این شبکه گفت که مذاکرات 24 ساعت آینده بسیار مهم است و این نشان می‌دهد که این موضوع در این ساعات روشن خواهد شد.

پیشتر گزارش شده بود که در جریان رایزنی‌ها در مورد حل و فصل غزه، شرکت‌کنندگان توانستند در نزدیک‌تر کردن مواضع طرف‌های درگیر در غزه پیشرفت چشمگیری داشته باشند، اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

نشریه اسرائیلی (هاآرتص) اعلام کرده بود این نشست چهارجانبه در قاهره پایان یافته و رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) پایتخت مصر را به مقصد تل‌آویو ترک کرده است.

این مجله در ادامه گزارش داد که اسرائیل پاسخ رسمی خود را به پیشنهاد جنبش حماس در مورد مبادله اسرا ارائه نداده و خاطرنشان کرد که هیئت اسرائیلی تنها برای «شنیدن» به نشست قاهره رفته است.

حضور مشاور سیاسی نتانیاهو

رادیو «الاقصی» فلسطین، گزارش داد که حسام بدران، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس نیز به نوبه خود گفت: «هنوز زود است» درباره جزئیات آنچه در مذاکرات قاهره رخ داد، صحبت کنیم.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل سه‌شنبه گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اوفیر فالک، مشاور سیاسی خود را به نشست قاهره فرستاده تا دیوید بارنیا، رئیس موساد پا فراتر از چارچوبی که نتانیاهو برای برای او تعیین کرده، نگذارد.

این اولین باری است که فالک در جلساتی که به مذاکره برای تبادل گروگان‌ها اختصاص دارد، شرکت می‌کند.

رئیس موساد، رئیس شین بت، رونان بار و سرلشکر نیتزان آلون به همراه مشاور نتانیاهو برای شرکت در نشست قاهره وارد مصر شده بودند.

این نهاد اسرائیلی در ادامه گزارش خود گفت که فالک در میان این هیئت حضور داشت تا از دادن هرگونه امتیازی که با نظر نتانیاهو موافق نباشد، جلوگیری کند.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل پیشتر گزارش داده بود که دولت رسما تصمیم به شرکت در نشست امنیتی قاهره گرفته است که با مشارکت آمریکا، مصر و قطر در حال برگزاری است تا درباره تحولات توافق تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل گفت‌وگو شود.

این تصمیم تل آویو پس از چند روز تردید با توجه به آنچه که اسرائیلی‌ها مواضع سفت و سخت حماس در معامله تبادل گروگان‌ها می‌خواندند، اتخاذ شد.

به گفته این منبع، هیئت اسرائیلی متشکل از دیوید بارنیا، رئیس موساد، رونن بار، رئیس شین بت، و سرلشکر نیتزان آلون است.

انتقاد رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل

در واکنش به عملکرد هیئت اسرائیلی شرکت‌کننده در نشست قاهره، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون دولت اسرائیل گفت: اسرائیل نباید تنها به عنوان شنونده در نشست قاهره حاضر شود.

یائیر لاپید گفت که نمایندگان دولت اسرائیل نباید بنا به دلایل سیاسی از ارائه موضع خود در مذاکرات اجتناب کنند.

رهبر اپوزیسیون ضمن انتقاد از عملکرد دولت نتانیاهو گفت دیگر کشورها بیشتر از اسرائیل برای آزادی گروگان‌ها از غزه تلاش می‌کنند.

جنگ میان اسرائیل و حماس در 7 اکتبر پس از آن آغاز شد که نیروهای حماس به‌طور غافلگیرانه از نوار غزه، که این جنبش از سال 2007 کنترل آن را در دست دارد، به جنوب اسرائیل حمله کردند و طبق آمار رسمی اسرائیل بیش از 1160 نفر که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند، را کشتند و نزدیک به 240 نفر دیگر را به گروگان گرفته و با خود به غزه به اسارت بردند.

در پاسخ به این حمله، اسرائیل با آغاز تهاجمی همه‌جانبه متعهد شد که حماس را «نابود کند» و گروگان‌ها را آزاد کند. بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت بهداشت غزه، دست کم 28340 نفر در این‌باریکه کشته شدند که اغلب این قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید