سفر اردوغان به مصر پس از 11 سال قطع روابط دیپلماتیک

آخرین سفر رئیس جمهوری ترکیه به مصر، سفری بود که عبدالله گل رئیس جمهوری پیشین این کشور در فوریه 2013 انجام داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، چهارشنبه 25 بهمن سفر رسمی‌ خود را به مصر به‌ دعوت عبدالفتاح السیسی، همتای مصری‌اش، در چارچوب بخشی از تداوم همگرایی دو کشور پس از حدود 10 سال قطع روابط، آغاز می‌کند.

ریاست جمهوری ترکیه یکشنبه اعلام کرد که اردوغان در قاهره در مورد اقدامات در راستای بهبود روابط دوجانبه و احیای سازوکارهای همکاری‌های دوجانبه در سطوح بالا و همچنین بررسی مسائل جاری جهانی و منطقه‌ای و مشخصا جنگ اسرائیل در نوار غزه، گفت‌وگو خواهد کرد.

این سفر، نقطه اوج روند عادی‌سازی روابط دو کشور است که شاهد دست‌دادن اردوغان و السیسی در افتتاحیه جام جهانی قطر در سال 2022 و سپس دیدار مجدد آنها در جریان اجلاس «گروه 20 » در دهلی نو در سپتامبر سال گذشته بود که طی آن دو طرف در خصوص تقویت روابط و همکاری‌ها، ارتقای روابط دیپلماتیک میان دو کشور و تبادل سفرا، توافق کردند.

این سفر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اولین سفر رسمی در سطح ریاست جمهوری ظرف نزدیک به 11 سال گذشته است. آخرین سفر رئیس جمهوری ترکیه به مصر، سفری بود که عبدالله گل رئیس جمهوری سابق این کشور در فوریه 2013 انجام داد.

آخرین سفر اردوغان به قاهره در دوران نخست وزیری‌اش در نوامبر 2012 صورت گرفت.

پس از ارتقای سطح روابط دیپلماتیک میان آنکارا و قاهره و تبادل سفرا، این خبر مطرح شد که السیسی در جولای 2023 راهی ترکیه خواهد شد، اما او این سفر را انجام نداد.

وزارت خارجه مصر و ترکیه سال گذشته، نمایندگی دیپلماتیک میان دو کشور را به‌ هدف بازگرداندن روابط به حالت عادی پس از قطع آن از سال 2013، به سطح سفرا ارتقاء دادند.

فروش پهپادهای ترکیه به مصر

از سویی هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه از موافقت کشورش با فروش پهپادهای جنگی به قاهره خبر داد. این موافقت دو روز پس از دیدار وزیر تولید نظامی مصر و همتای ترکیه‌ای او برای گفت‌وگو درباره همکاری در زمینه تولید مشترک مهمات، اعلام شد.

پهپاد بیرقدار «تی‌بی-2» ترکیه با قابلیت پرواز با محموله تا وزن 650 کیلوگرم، برد 150 کیلومتر و سرعت 70 گره دریایی، یکی از بهترین پهپادهای چندمنظوره جهان به شمار می‌رود. سرعت این پهپاد (130 کیلومتر در ساعت) است و می‌تواند بدون توقف تا بیش از 24 ساعت پرواز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید