پیشنهاد 3 مرحله‌ای فرانسه برای پایان‌دادن به درگیری حزب‌الله و اسرائیل

طرح فرانسه از گروه‌های شبه‌نظامی لبنان و ارتش اسرائیل می‌خواهد تا عملیات نظامی علیه یکدیگر از جمله حملات هوایی اسرائیل به لبنان را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فرانسه یک پیشنهاد سه مرحله‌ای با هدف پایان‌دادن به خصومت‌ها و دستیابی به توافق در مرز هاى لبنان و اسرائیل به مقام‌هاى بیروت ارائه داده است.

خبرگزاری «رویترز» که نسخه‌ای از پیشنهاد فرانسه را دریافت کرده است، سه‌شنبه 24 بهمن در گزارشی نوشت، عقب‌نشینی شبه‌نظامیان حزب الله لبنان از جمله یگان نخبه این گروه تا 10 کیلومتری مرز اسرائیل یکی از خواسته‌های مطرح شده فرانسه در این پیشنهاد است.

این طرح همچنین شامل پایان‌دادن به نبرد گروه حزب الله لبنان مورد حمایت ایران و اسرائیل در سراسر مرزها است.

طرح سه مرحله‌ای

این طرح سه مرحله‌ای با یک وقفه 10روزه درگیری‌‌ها در مرزهای دو کشور آغاز می‌شود و سپس دو طرف با میانجیگری غربی مذاکرات برای از بین بردن تنش را شروع می‌کنند.

طرح پیشنهادی فرانسه از گروه‌های شبه‌نظامی لبنان و ارتش اسرائیل می‌خواهد تا عملیات نظامی علیه یکدیگر از جمله حملات هوایی اسرائیل به لبنان را متوقف کنند.

عقب نشینی تا ده کیلومتری مرز

طرح فرانسه همچنین از تمام شبه‌نظامیان لبنانی می‌خواهد که تمام ساختمان‌ها و تأسیسات نزدیک مرز اسرائیل را برچیده و نیروهای رزمی از جمله نیروی نخبه «الرضوان» و دیگر قابلیت‌های نظامی مانند سامانه‌های ضد تانک را حداقل تا فاصله 10 کیلومتری شمال مرز اسرائیل عقب‌ برانند.

اعزام 15 هزار سرباز لبنانی

این پیشنهاد همچنین خواستار استقرار بیش از 15 هزار سرباز ارتش لبنان در منطقه مرزی جنوب لبنان که سال‌هاست به عنوان پایگاه سیاسی حزب الله و مقر استقرار شبه‌نظامیان این گروه به شمار می‌رود، شده است.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت که این پیشنهاد به دولت‌های اسرائیل، لبنان و همچنین حزب الله ارائه شده است.

حسن فضل الله، یکی از چهره‌های برحسته سیاسی و نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان در پاسخ به سوالی درباره این پیشنهاد به رویترز گفت که این گروه «پیش از توقف تجاوزات اسرائیل به غزه درباره هیچ موضوع مرتبط با وضعیت جنوب لبنان بحث نخواهد کرد.»

فضل الله افزود: «دشمن در موقعیتی نیست که بتواند شرایطی خود را تحمیل کند».

این نماینده از اظهارنظر درباره جزئیات این پیشنهاد یا اینکه حزب الله آن را دریافت کرده است یا نه، خودداری کرد.

اولین پیشنهاد کتبی

چهار مقام ارشد لبنانی و سه مقام فرانسوی گفتند که استفان سژورنه، وزیر خارجه فرانسه هفته گذشته این پیشنهاد را به مقامات ارشد لبنان از جمله نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت این کشور تحویل داده است.

این اولین پیشنهاد کتبی است که طی چند هفته پس از میانجیگری غرب به بیروت ارائه شده است.

روز یکشنبه، جنوب لبنان که شبه‌نظامیان حزب الله در تعدادی از مناطق مرزی آن مستقر هستند، شاهد گسترش درگیری میان دو طرف اسرائیلی و حزب الله بود.

اسرائیل در تلاش برای هدف قرار دادن یکی از رهبران حماس که اعضای حزب‌الله او را همراهی می‌کردند، خودرویی را در شهر جدرا در شمال صیدا هدف قرار داد.

از سوی دیگر حزب الله با شلیک ده‌ها موشک به سمت شمال اسرائیل به این حمله هوایی پاسخ داد.

بر اساس آماری که خبرگزاری فرانسه تهیه کرده است، از آغاز درگیری‌ها بین دو طرف، حداقل 230 نفر در جنوب لبنان که اکثریت آنها نیروهای حزب‌الله هستند، کشته شده‌اند.

همچنین تعداد 28 غیرنظامی از جمله سه روزنامه‌نگار تاکنون در مرز لبنان کشته شدند.

از سوی دیگر ارتش اسرائیل گفته است که این درگیری‌ها تاکنون به کشته‌شدن 9 سرباز و شش غیرنظامی منجر شده است.

این در حالی است که تلاش‌های بین‌المللی به‌ویژه از سوی فرانسه و آمریکا برای مهار کردن درگیری‌ها و جلوگیری از بروز جنگ بین دو طرف و دستیابی به توافقی که ممکن است به عقب راندن حزب‌الله از مناطق جنوب لبنان منجر شود، بیشتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید