واشینگتن: حوثی‌ها یک کشتی در تنگه «باب المندب» را هدف قرار دادند

کشتی یونانی «استار آیرس» با پرچم جزایر مارشال و حامل بار ذرت، از برزیل به مقصد بندرخمینی ایران در حرکت بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا سه‌شنبه 23 بهمن اعلام کرد، شبه‌نظامیان حوثی بامداد دوشنبه 22 بهمن، دو موشک از مناطق تحت کنترل خود در یمن به یک کشتی با پرچم جزایر مارشال در دریای سرخ شلیک کردند.

این ستاد اعلام کرد، کشتی یونانی «استار آیرس» با پرچم جزایر مارشال و حامل بار ذرت، از برزیل به مقصد بندرخمینی ایران در حرکت بوده است.

این ستاد افزود، آسیب‌های سطحی به کشتی وارد شده و هیچ یک از خدمه آن مجروح نشدند، کشتی در آب‌ها به مقصد خود ادامه داده است.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی در بیانیه‌ای گفت، این حمله در «همبستگی با مردم فلسطین در نوار غزه» و در پاسخ به حملات آمریکا و بریتانیا در یمن انجام شده است.

سریع گفت، موشک‌ها به هدف اصابت کرده در حالی که کشتی هرگونه خسارت را کاملا رد کرده است. او بار دیگر تاکید کرد که این گروه مورد حمایت ایران تا پایان جنگ در غزه به حملات خود ادامه خواهد داد و از حرکت کشتی‌ها به بنادر اسرائیل جلوگیری خواهد کرد.

بیش از 33 حمله

شبه‌نظامیان حوثی از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر تاکنون بیش از 33 حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ با استفاده از انواع موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری انجام داده‌اند.

بر اساس آنچه پنتاگون قبلا تایید کرده بود، خود نیروهای آمریکایی نیز بارها با حملات مستقیم روبرو شدند که برخی از این موشک‌ها به کشتی‌های آن‌ها اصابت کرد.

حملات حوثی‌ها ترافیک جهانی کشتیرانی را مختل کرده و نگرانی‌ها از افزایش تورم جهانی را گسترش داده است.

این حملات همچنین به نگرانی عواقب جنگ 4 ماهه اسرائیل و حماس، شدت بخشیده که خاورمیانه را بی‌ثبات و درگیری را گسترش دهد.

در واکنش به این حملات، برخی از شرکت‌های کشتیرانی مسیر کشتی‌های خود به جنوب آفریقا که مسیر طولانی‌تر و پرهزینه‌تری است را تغییر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید