منابع العربیه: ایران برای حوثی‌ها سلاح قاچاق می‌کند

منابع تلویزیون العربیه جزئیاتی از ضبط و کنترل یک محموله تسلیحاتی در دریای عرب که ایران برای حوثی‌ها قاچاق کرده بود فاش کردند که واشینگتن رسما آن را اعلام نکرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع، سه‌شنبه 24 بهمن به شبکه تلویزیونی العربیه تاکید کردند که گارد ساحلی آمریکا که در منطقه ناوگان پنجم در دریای عرب فعالیت می‌کند، اواخر ماه گذشته توانست یک قایق قاچاق اسلحه از سوی ایران به حوثی‌ها را کشف و ضبط کند.

این منابع به العربیه تاکید کردند که این قایق که حامل اسلحه برای حوثی‌ها بوده است از بندری در ایران خارج شده و به سمت سواحل جنوب عمان یا یمن در حرکت بود اما نیروهای نظارت و کنترل آمریکایی‌ها توانستند ملوانان این قایق را دستگیر و توقیف کنند.

آمریکایی‌ها اطلاعاتی فاش نکردند

ناوگان پنجم یا فرماندهی مرکزی که بالاترین مسئولیت منطقه را بر عهده دارد تا امروز از اعلام این محموله توقیفی خودداری کرده است.

العربیه از مقامات رسمی درباره توقیف محموله ایرانی سوال کرد اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

تا کنون مشخص نیست که آیا نیروهای آمریکایی این محموله را متعاقباً اعلام خواهند کرد یا خیر، اما تاخیر نسبت به موارد گذشته طولانی شده است و این موضوع تردیدهای بیشتری را در مورد این محموله ایجاد می‌کند.

اصرار ایران بر قاچاق سلاح به حوثی‌ها

توقیف این محموله تسلیحات ایرانی نشان از اصرار تهران بر تحویل سلاح به حوثی‌ها دارد، نیروی دریایی آمریکا در 11 ژانویه یک محموله دیگر را در سواحل سومالی توقیف کرد و این عملیات باعث کشته شدن دو نیروی زبده از نیروی دریایی آمریکا شد.

منابع رسمی و غیررسمی العربیه تأکید می‌کنند که ایران به‌رغم گسترش حضور انبوه ناوها و مأموریت‌های دریایی آمریکا و متحدان، به تلاش‌های خود برای قاچاق اسلحه به حوثی‌ها ادامه می‌دهد.

تهران در عملیات‌های ارسال اسلحه به حوثی‌ها از روش‌های متعددی مانند همکاری با باندهای قاچاق در منطقه استفاده می‌کند.

پیشتر تهران از ملوانان یمنی که منطقه را خوب می‌شناسند برای قاچاق اسلحه استفاده می‌کرد، این سلاح‌ها از طریق سواحل ایران به دریای عرب، و سپس به صنعا می‌رسید اما آمریکا و دولت قانونی یمن به همراه مقامات عمانی در حدود چند ماه گذشته تلاش کردند تا جلوی قاچاق را بگیرند اما به دلیل شدت تردد دریایی در این منطقه گاهی در کشف محموله‌ها موفق و گاهی با شکست مواجه می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید