مصر اتهام‌افکنی وزیر دارایی تندروی اسرائیل را «تحریک‌آمیز» خواند

وزارت خارجه مصر: اظهارات مقام اسرائیلی «تحریک‌آمیز و غیرقابل پذیرش» و ناشی از «میلی سیری‌ناپذیر برای ادامه کشتار و ویران‌گری» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پاسخ به اتهام‌افکنی بتزالل اسموتریچ، وزیر دارایی تندروی اسرائیل علیه این کشور مبنی بر این‌که «تدارکات مهمات حماس از مصر عبور می‌کند» و قاهره مسئولیت بزرگی در حمله 7 اکتبر حماس متحمل می‌شود، وزارت خارجه مصر به سرعت واکنش نشان داد.

وزارت خارجه مصر، دوشنبه 23 بهمن این اظهارات وزیر تندروی اسرائیلی را «تحریک‌آمیز و غیرقابل پذیرش» دانسته و آن را ناشی از میل سیری‌ناپذیر اسرائیل برای ادامه کشتار و ویران‌گری توصیف کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای گفت: «مایه تاسف و شرم‌آور است که اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل، همچنان به اظهارات غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز خود ادامه می‌دهد که تنها تشنگی برای کشتار و تخریب را آشکار می‌کند و در برابر هرگونه تلاشی برای مهار بحران در نوار غزه مانع‌تراشی می‌کند.»

کنترل کامل بر قلمرو مصر

وزیر خارجه مصر همچنین گفت: «چنین اظهاراتی کاملاً غیرقابل قبول است، چرا که مصر بر قلمرو خود کنترل کامل دارد و به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهد نام این کشور را در هر تلاش نافرجامی برای توجیه کاستی‌های آن دخالت دهد.»

اسموتریچ اوایل دوشنبه گفته بود که «تدارکات مهمات حماس از طریق مصر انجام می‌شود» و افزود که «مصر مسئولیت بزرگی را در قبال آنچه در 7 اکتبر رخ داد متحمل می‌شود.»

«انتقاد شدید»

در دسامبر گذشته، اسموتریچ به شدت از مصر انتقاد کرده بود که «در گذشته اجازه داده بود مقادیر زیادی مهمات وارد غزه شود.»
وزیر اسرائیلی گفت: «مصر باید به ساکنان غزه اجازه دهد از مرز مصر عبور کنند تا بتوانند به دیگر کشورها مهاجرت کنند».

«امتناع از آتش‌بس»

وزیر تندروی اسرائیلی پیشنهادی را که در آن زمان از سوی مصر و قطر برای پایان دادن به جنگ در غزه و ایجاد یک دولت تکنوکرات برای اداره منطقه همراه با کرانه باختری ارائه شده بود، رد کرد.

این وزیر جنجالی که ریاست حزب راست افراطی صهیونیسم مذهبی را برعهده دارد، تأیید کرد که کابینه جنگ قبل از دستیابی به تمام اهداف جنگ، ماموریتی برای تصویب چنین طرحی ندارد. او تصریح کرد که حزب در دولتی که با پایان دادن به جنگ موافقت کند، شریک نخواهد بود.
افزون بر این، قاهره پیام‌های هشداردهنده قاطعی به تل‌آویو در خصوص قصد خود برای انجام عملیات نظامی در رفح ارسال کرد.

شایان ذکر است که منابعی روز دوشنبه به «العربیه» فاش کردند که قاهره پیام‌های هشداردهنده‌ای به تل‌آویو ارسال و تهدید کرده است در صورت آغاز عملیات نظامی علیه رفح، در سطح روابط دیپلماتیک خود با این کشور بازنگری و کاهش خواهد داد.

کاهش ارتباطات

این منابع آگاه همچنین خاطرنشان کردند که مصر تصمیمی برای کاهش ارتباطات میان دو کشور اتخاذ کرده است و آن‌ها را فقط در مورد آتش‌بس و معامله گروگان‌ها به سطح امنیتی محدود و در عین حال هرگونه ارتباط با دولت اسرائیل را متوقف خواهد کرد.

این منابع تایید کردند که خشم مصر از گزارش‌های اسرائیل در مورد موافقت قاهره برای آغاز عملیات نظامی در رفح وجود دارد.

افزون بر این، این منابع تاکید کردند که قاهره به اسرائیل هشدار داد که اجازه سیاست کوچاندن اجباری فلسطینیان را نخواهد داد.
منابع مطلع در ادامه گفتند که طرف مصری به اسرائیلی‌ها اطلاع داده است که بحث هرگونه تغییری در وضعیت محور صلاح الدین به طور کامل مردود است.

در همین راستا قاهره طی دو هفته گذشته حدود 40 تانک و نفربر زرهی را در شمال شرق سینا به عنوان بخشی از مجموعه اقداماتی برای تقویت امنیت در مرز خود با غزه مستقر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید