سازمان ملل: با هیچ‌گونه طرحی برای کوچاندن اجباری آوارگان از رفح همکاری نخواهیم کرد

دولت اسرائیل از آژانس‌های وابسته به سازمان ملل متحد خواسته بود تا با تلاش‌های ارتش اسرائیل برای تخلیه آوارگان از شهر رفح «همکاری» کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، سه‌شنبه 24 بهمن با بیان این‌که اسرائیل در خصوص طرح تخلیه منطقه رفح در نوار غزه چه به صورت انفرادی و چه به صورت مشترک با این دفتر تماسی نداشته است، گفت: این دفتر هیچ ارتباطی با شرکت در هرگونه تخلیه اجباری حتی اگر اسرائیل در این زمینه با آن تماس بگیرد، نخواهد داشت.

ینس لرکه، سخنگوی آژانس، در پاسخ به سوالات خبرگزاری «رویترز» در مورد برنامه‌های رفح گفت: «مقامات اسرائیل هرگز به طور رسمی با ما ارتباط برقرار نکرده‌اند.»

لرکه در ادامه افزود: «جدا از این، سازمان ملل متحد در تخلیه اجباری یا غیرارادی فلسطینیان شرکت نمی‌کند و در حال حاضر برنامه‌ای برای تسهیل تخلیه غیرنظامیان وجود ندارد.»

پیشتر، ایلان لوی، سخنگوی دولت اسرائیل از آژانس‌های وابسته به سازمان ملل متحد خواسته بود «تا با تلاش‌های اسرائیل برای محافظت از غیرنظامیان در برابر حماس و تخلیه آن‌ها از منطقه جنگی که تروریست‌ها سعی دارند از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کنند، همکاری لازم را به عمل آورند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پیشتر، رفح را به عنوان «آخرین دژ» حماس توصیف کرده بود، جایی که چهار گردان از شبه‌نظامیان این جنبش مستقر شده‌اند. او گفته بود که اسرائیل تا زمانی که حماس در شهر باقی بماند، نمی‌تواند هدف خود برای نابود کردن این جنبش را محقق کند.

اسرائیل در پاسخ به حمله 7 اکتبر حماس، با تهاجم نظامی همه‌جانبه به نوار غزه هدف اصلی از یورش نظامی خود را نابودی حماس اعلام کرد.

ارتش اسرائیل به‌دنبال نابودی حماس در ادامه عملیات نظامی خود به نوار غزه که منجر به کشته شدن بیش از 28000 غیرنظامی شده است، به اغلب مناطق مسکونی غزه حمله کرده و زیرساخت‌های این باریکه را با خاک یکسان کرد.

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (UNRWA)، که کمک‌ها و خدمات اولیه را به فلسطینی‌ها ارائه می‌کند، می‌گوید که تقریباً 1.5 میلیون فلسطینی از مناطق مختلف نوار غزه آواره شده و در حال حاضر در رفح به سر می‌برند که جمعیت شهر را به شش برابر جمعیت آن در قبل از 7 اکتبر رسانده است.

بسیاری از ساکنان رفح در چادرهای برپا شده در خیابان‌ها، در فضاهای باز، در ساحل و روی شن و ماسه و تجمع‌های پناهگاهی در شرایطی بسیار دشوار و فاجعه‌بار به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید