مقام آمریکایی از احتمال پیشرفت مذاکرات مبادله اسرا بین حماس و اسرائیل خبر داد

سخنگوی حماس گفت: نتانیاهو در آزادی اسرای اسرائیلی، نابودی حماس و تصفیه رهبران آن ناکام ماند بنابرین آنچه او اکنون می‌خواهد طولانی کردن جنگ به دلایل اوضاع داخلی خود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد دولت آمریکا، دوشنبه 23 بهمن فاش کرد که واشینگتن معتقد است که پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات بر سر معامله تبادل اسرا بین اسرائیل و حماس ممکن است در این هفته حاصل شود.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در مصاحبه با «ان بی سی نیوز» گفت که بیشتر جزئیات این معامله در حال حاضر نهایی شده است.

شکاف‌ها بزرگ است

این مقام آمریکایی در عین حال گفت، شکاف‌های باقی مانده در مذاکرات هنوز زیاد است.

او خاطرنشان کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دو سوم از زمان تماس تلفنی خود را امروز صرف بحث درباره مذاکرات معامله تبادل اسرا و زندانیان کردند.

کاخ سفید روز یکشنبه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن در تماس تلفنی با نتانیاهو بر ضرورت پیشرفت در مذاکرات معامله تبادل اسرا و زندانیان تاکید کرد.

آتش‌بس دائمی

از سوی دیگر ولید الکیلانی، مسئول رسانه‌ای حماس تأکید کرد که جنبش حماس ابتدا بر آتش‌بس دائمی و سپس مذاکره با اسرائیل اصرار دارد.

الکیلانی به اظهارات بنیامین نتانیاهو، در مصاحبه با «ای بی سی نیوز» که در آن از آمادگی ارتش اسرائیل برای ورود به شهر رفح برای از بین بردن تیپ‌های باقی مانده حماس در آنجا سخن گفته بود، اشاره کرد و گفت :«اگر نتانیاهو بر ورود به رفح اصرار بورزد این امر به سیل خون، نسل کشی و کشتار در منطقه رفح منجر خواهد شد».

او همچنین افزود: «نتانیاهو تلاش می‌کند تا گرو‌ه‌های مقاومت و حماس را تحت فشار قرار دهد تا از مواضع خود نسبت به معامله تبادل اسرا و زندانیان عقب نشینی کنند».

طولانی شدن جنگ

سخنگوی حماس ادامه داد: «نتانیاهو در آزادی اسرای اسرائیلی، نابودی حماس و تصفیه رهبران آن ناکام ماند بنابرین آنچه او اکنون می‌خواهد طولانی کردن جنگ به دلایل اوضاع داخلی خود است».

الکیلانی تاکید کرد، اسرائیل خواهان آتش‌بس یا عقب نشینی از داخل شهرهای فلسطینی نیست بلکه خواهان حفظ سازوکارهای جنگی بدون توقف موقت آتش‌بس است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید