پس از 11 سال؛ اردوغان چهارشنبه آینده به مصر سفر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر ریاست جمهوری ترکیه، یک‌شنبه 22 بهمن، اعلام کرد رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور، به دعوت عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود، چهارشنبه آینده به قاهره سفر می‌کند.
براساس بیانیه اداره ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان در سفر به قاهره، اقداماتی که منجر به بهبودی روابط دوجانبه و احیای مکانیسم همکاری دوجانبه در سطوح بالا میان دو کشور می‌شود را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.
طبق این بیانیه، گفت‌وگوهای دو طرف مسائل جهانی و منطقه‌ای به ویژه جنگ اسرائیل در نوار غزه را نیز شامل خواهد شد.
چند روز پیش از سفر اردوغان، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه از موافقت آنکارا با فروش پهپادهای جنگی به مصر خبر داده بود.
فیدان در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد، روند عادی سازی روابط تا حد زیادی تکمیل شده‌است و روابط بین دو کشور برای امنیت و تجارت در منطقه مهم است.

اولین دیدار در سال 2022

اولین دیدار دو رئیس جمهوری ترکیه و مصر پس از سال‌ها قطع روابط، به افتتاحیه جام جهانی 2022 در قطر برمی‌گردد. السیسی و اردوغان بار دیگر در سال گذشته در نشست سران گروه 20 در دهلی نو، پایتخت هند با یکدیگر دیدار کردند.
این دو کشور اخیرا بر تقویت روابط، همکاری، ارتقای روابط دیپلماتیک دو کشور و تبادل سفرا توافق کردند.
پس از اینکه دوره قطع روابط از سال 2013 در پی برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر، به پایان رسید قاهره و آنکارا، سال گذشته نمایندگی های دیپلماتیک دو کشور را به سطح تعیین سفرا برای بازگرداندن روابط به حالت عادی ارتقا دادند.
بر اساس بیانیه وزارت خارجه مصر، عمرو الحمامی، به عنوان سفیر این کشور در آنکارا و صالح متلو شن، به عنوان سفیر ترکیه در قاهره معرفی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید