پایان دور دوم مذاکرات بغداد و واشینگتن در خصوص خروج ائتلاف بین‌المللی از عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور دوم مذاکرات بغداد و واشینگتن در خصوص خروج ائتلاف بین المللی از عراق روز یکشنبه 22 بهمن، در بغداد پایان یافت. به گزارش منابع العربیه، 3 کمیته دوجانبه برای بررسی چگونگی تکمیل خروج نیروهای ائتلاف تشکیل شد و بر سر ادامه دیدارهای دو طرف طی دو هفته آینده توافق شد.

این دور از گفتگوها در پی وقفه موقت به علت وقوع تنش‌های اخیر در روابط دو طرف پس از حمله آمریکا به شبه‌نظامیان حشد شعبی و کشتن تعدادی از آنان، از سر گرفته شد.
هم‌زمان، یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق روز یکشنبه اعلام کرد که کمیته عالی نظامی عراق جلسات خود را با ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا، براى تعيين جدول زمانی برای پایان تدریجی ماموریت نیروهای ائتلاف، از سر گرفته است.
رسول در بیانیه‌ای گفت که این نشست‌ها برای ارزیابی وضعیت نظامی، سطح خطر، محیط عملیاتی و توانمندی‌های نیروهای مسلح عراق که بر اساس آن جدول پایان ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش و انتقال به روابط دوجانبه بررسی می‌شود.
او افزود که این جلسات به صورت دوره‌ای «برای تکمیل هرچه سریعتر کار کمیته تا زمانی که هیچ چیز آرامش گفتگوها را مختل نکند» برگزار می‌شود.

ضیاء الناصری مشاور نخست وزیر عراق نیز در این باره گفت: «جلسه کمیته عالی مشترک نظامی عراق و آمریکا در رابطه با پرونده‌هایی بود که در آخرین جلسه میان کمیته‌های فنی توزیع شد.»
به گزارش خبرگزاری «جهان عرب» الناصری افزود: «بازگشت مذاکرات به خودی خود اتفاق خوبی است.»

کریم ابوسوده، نایب رئیس کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق نیز گفت هفته آینده هیئت مشترک در پارلمان حضور خواهد یافت تا از آخرین تحولات گفتگو با طرف آمریکایی مطلع شود.
او ادامه داد: «ما طرفدار برقراری روابط متوازن با جامعه جهانی در همه سطوح امنیتی، سیاسی و اقتصادی هستیم.»
عراق ماه گذشته پس از یک سری حملات آمریکا به گروه‌های شبه‌نظامی عراقی اعلام کرد که با واشنگتن برای تشکیل کمیته‌ای برای آغاز مذاکرات درباره آینده ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در عراق به توافق رسیده است تا جدول زمانی برای خروج این نیروها از این کشور تعیین شود.
بر اساس بیانیه دفتر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، نشست های عراقی-آمریکایی اواخر ماه گذشته آغاز شد و بر سطح تهدید داعش، الزامات عملیاتی و تقویت توانایی‌های نیروهای امنیتی عراق تمرکز داشت.
انتظار می‌رود که این بررسی منجر به تعیین جدول زمانی برای پایان دادن به وظایف ائتلاف و حرکت به سمت روابط امنیتی دوجانبه بین عراق، ایالات متحده و کشورهای شریک ائتلاف شود.

گفتنی است که علاوه بر حضور صدها سرباز از کشورهای دیگر، آمریکا خدود 2500 سرباز در عراق دارد که ماموریت آنها کمک به نیروهای عراقی برای جلوگیری از بازگشت داعش است که در سال 2014 مناطق وسیعی از عراق و سوریه را اشغال کرد.
عراق معتقد است که حضور ائتلاف بین‌المللی به دلیل حملات آمریکا به گروه‌های شبه‌نظامی عراقی وابسته به حکومت ایران، که به پایگاه‌های آمریکایی حمله می‌کنند، به منبع بی‌ثباتی تبدیل شده است، حملاتی که از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید