جزئیات آزادسازی دو گروگان اسرائیلی طی «عملیات رفح»

سخنگوی ارتش اسرائیل: نیروهای ویژه بر اساس داده‌های اطلاعاتی، به ساختمانی در رفح یورش برده و پس از درگیری شدید، سربازان توانستند این دو اسیر را زیر پوشش آتش، بازپس بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از این که ارتش اسرائیل اعلام کرد، طی عملیاتی که آن را «عملیات رفح» نامید، موفق به آزادسازی دو اسیر شده، سخنگوی این ارتش، جزئیات جدیدی را فاش کرد.

دانیل هاگاری، دوشنبه 23 بهمن در کنفرانسی مطبوعاتی تأکید کرد که «عملیات آزادسازی، شب گذشته بسیار پیچیده و در فضایی سرشار از احساس انجام گرفت».

Advertisement

طبق گفته هاگاری، نیروهای ویژه بر اساس داده‌های اطلاعاتی، به ساختمانی در رفح یورش برده و پس از درگیری شدید، سربازان توانستند این دو اسیر را زیر پوشش آتش، بازپس بگیرند.

سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین تاکید کرد که کشورش به تلاش خود برای بازگرداندن تمامی گروگان‌ها که هنوز در نوار غزه هستند، ادامه می‌دهد.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل برای رسانه‌های عربی نیز ساعاتی پیش اعلام کرد که عملیات آزادسازی، بسیار پیچیده و دشوار بود.

او در حساب کاربری‌اش در «ایکس» نوشت: «حماس لونیس هر 70 ساله و فرناندو مرمان 60 ساله را از 7 اکتبر در اسارت داشت و نیروهای اسرائیلی مخفیانه به محل مورد نظر رسیده و عملیات را در داخل ساختمانی انجام دادند که دو اسیر در طبقه دوم آن، در بازداشت بودند».

بیش از 100 کشته

به‌گفته ادرعی، نیروی هوایی اسرائیل همزمان موج شدیدی از حملات هوایی را آغاز کرد و اهداف تیپ شابوره وابسته به حماس را هدف قرار داد تا نیروهای اسرائیلی بتوانند به باند فرود ویژه‌ای که برای بازگرداندن دو اسیر به اسرائیل ایجاد شده بود، بروند.

نیروهای اسرائیلی پیشتر در سحرگاه امروز موجی از حملات سنگین را علیه رفح در جنوب نوار غزه اجرا کرده و بالگردهای اسرائیلی، مرکز استان رفح را همزمان با بمباران شدید زمینی و دریایی، هدف قرار دادند.

از سویی وزارت بهداشت فلسطین دوشنبه اعلام کرد که حملات به رفح طی 24 ساعت گذشته بیش از 100 کشته و 230 زخمی بر جای گذاشته است.

نگرانی بابت رفح

این در حالی بود که واشینگتن روز گذشته نسبت به هرگونه حمله زمینی به رفح هشدار داد و ساموئل وربرگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با «العربیه» با اشاره به مسئولیت اسرائیل برای دورنگاه‌داشتن غیرنظامیان از زیان‌های بیشتر تاکید کرد که واشینگتن به‌شدت نسبت به هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح نگران است.

پیش از آن مصر نیز بارها نسبت به حمله به رفح هشدار داده و احتمال تعلیق توافقنامه صلح امضاشده در سال 1979 میان دو کشور را مطرح کرد.

حماس هم نسبت به «قتل عام» در اثر تداوم بمباران‌های سنگین اسرائیل در رفح که عملا به آخرین پناهگاه بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در جنوب نوار غزه تبدیل شده، هشدار داده است.

یک میلیون و 400 هزار فلسطینی در منطقه رفح در مجاورت مرز مصر حضور دارند که ده‌ها هزار نفر از آنها از شمال و مرکز نوار غزه و حتی از شهر جنوبی خان‌یونس در فرار از حملات اسرائیل و اجرای دستور ارتش اسرائیل برای خروج از غزه، آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید