موشک‌های حوثی‌ها کشتی در حال حرکت از برزیل به مقصد ایران را هدف گرفتند

بنا بر گزارش وب‌سایت «Tanker Trackers» توانایی حوثی‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات اولیه دریایی، که قبلاً دقیق‌تر بود، پس از دور شدن کشتی بهشاد ایرانی و حرکت آن به سمت پایگاه چینی در جیبوتی کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از این‌که یک کشتی یونانی با پرچم جزایر مارشال گزارش داد که دو موشک به سوی آن بدون ایجاد خسارت شلیک شده است، یک وب سایت متخصص در ردیابی ناوبری، فاش کرد که مقصد آن کشتی هدف گرفته شده به سمت ایران است.

شرکت «مارین ترافیک» (Marine Traffic) که حرکت کشتی‌ها را در دریا رصد می‌کند، دوشنبه 23 بهمن، در توییتی در حساب کاربری خود در پلتفرم «X» توضیح داد که کشتی باری یونانی «Star Iris» که اوایل امروز در دریای سرخ مورد حمله دو موشک قرار گرفت، به مقصد ایران حرکت می‌کرد.

بنا بر گزارش‌ها این کشتی تجاری که از برزیل به مقصد بندر «خمینی» ماهشهر در جنوب ایران، در حال دریانوردی بود به‌طور اشتباهی توسط حوثی‌ها هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

نقشه و مسیر

این شرکت همچنین خاطرنشان کرد که داده‌ها نشان می‌دهد کشتی ثبت شده در جزایر مارشال در 12 ژانویه برزیل را به مقصد ایران ترک کرده و نقشه محل عزیمت و مسیر دریایی خود را منتشر کرده است.

به گفته وب‌سایت «Tanker Trackers» که در ردیابی نیز تخصص دارد، این حمله نشان می‌دهد که توانایی حوثی‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات اولیه دریایی، که قبلاً دقیق‌تر بود، پس از دور شدن کشتی بهشاد ایرانی و حرکت آن به سمت پایگاه چینی در جیبوتی، کاهش یافته است.

از طرفی گروه حوثی از هدف قرار دادن ناو «ستار ایریس» در حین عبور آن از تنگه راهبردی باب المندب خبر داده و مدعی شدند که این کشتی آمریکایی است.

در همین راستا، یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی‌ در بیانیه‌ای گفت که این حمله «در همبستگی با فلسطینیان در نوار غزه و در پاسخ به حملات آمریکایی-بریتانیایی در یمن انجام شد.»

سخنگوی حوثی‌ها با وجود این‌که کشتی وجود خسارت‌های جانی را رد کرده، گفت: «ضربه دقیق و مستقیم بود»، او بار دیگر تاکید کرد که این گروه مورد حمایت ایران تا پایان جنگ در غزه به حملات خود ادامه خواهد داد و از حرکت کشتی‌ها به بنادر اسرائیل جلوگیری خواهد کرد.

بیش از 33 حمله

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر تاکنون بیش از 33 حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ با استفاده از انواع موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری انجام داده‌اند.

بر اساس آنچه پنتاگون قبلا تایید کرده بود، خود نیروهای آمریکایی نیز بارها با حملات مستقیم روبرو شدند که برخی از این موشک‌ها به کشتی‌های آن‌ها اصابت کرد.

این حملات حوثی‌ها ترافیک جهانی کشتیرانی را مختل کرده و نگرانی‌ها از افزایش تورم جهانی را گسترش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید