کشته‌شدن 100 فلسطینی در رفح؛ ارتش اسرائیل دو گروگان را از نوار غزه آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی افزایش نگرانی‌ها از طرح اسرائیل برای حمله به شهر پرجمعیت «رفح» مملو از آوارگان فلسطینی، اسرائیل حملات هوایی، دریایی و زمینی علیه این شهر انجام داد که منجر به کشته و زخمی‌شدن ده‌ها فلسطینی شد.

وزارت بهداشت فلسطین، دوشنبه 23 بهمن از کشته‌شدن بیش از 100 فلسطینی و زخمی‌شدن 230 نفر دیگر خبر داد.

ده‌ها نفر زیر آوار

مرکز اطلاع رسانی «فلسطین» در کانال تلگرامی خود توضیح داد، اکثر کشته‌شدگان زنان و کودکان آواره هستند و حملات اسرائیل دو مسجد و تعدادی از خانه‌ها در مناطق مختلف را هدف قرار داده است.

این پایگاه خبری افزود، ده‌ها قربانی هنوز زیر آوار هستند.

آزادی دو اسیر

ارتش اسرائیل در علمیات شهر «رفح» از آزادی دو اسیر اسرائیلی خبر داد و اعلام کرد، وضعیت این دو اسیر کاملا خوب است و به بیمارستان منتقل شدند.

ارتش اسرائیل هویت دو اسیر را «لوئیس هر» 70 ساله و «فرناندو مرمن» 60 ساله عنوان کرد.

نیروهای اسرائیلی بامداد دوشنبه 23 بهمن، موجی از حملات در شهر «رفح» جنوب نوار غزه انجام دادند، که نشان می‌دهد عملیات منطقه «الشابوره» در جنوب نوار غزه به پایان یافته است.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد، در پی درگیری نیروهای اسرائیلی با گروه‌های فلسطینی، اسرائیل شمال شهر «رفح» بمباران کرد.

این خبرنگار افزود، به دنبال حمله هوایی، زمینی و دریایی در نقاط مختلف «رفح»، بالگردهای اسرائیلی مرکز این شهر را بمباران کردند.

اسامه الکهلوت، هماهنگ کننده اتاق عملیات اورژانس هلال احمر رفح، در اظهاراتی به «العربیه» گفت، وضعیت انسانی در این شهر بسیار اسفناک است، غیرنظامیان و مجروحان با خودروهای شهروندان منتقل شدند، وی افزود، کارکنان و خدمه اورژانس برای رسیدن به نقاط مورد نظر با مشکل مواجه هستند.

کمین در خان‌یونس

حمله به رفح پس از آن صورت گرفت که ارتش اسرائیل در شرق «خان‌یونس» جنوب نوار غزه در کمین بزرگی افتاد.

منابع اسرائیلی اعلام کردند، انتقال کشته‌ها و مجروحان در اثر کمین، چند ساعت طول کشیده است.

«نگرانی آمریکا»

واشینگتن روز گذشته از هرگونه حمله زمینی به شهر «رفح» هشدار داد، ساموئل واربورگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با «العربیه» گفت: «واشینگتن از هرگونه حمله نظامی به شهر رفح شدیدا نگران است.» وی اشاره کرد، مسئولیت جان غیرنظامیان بر عهده اسرائیل است.

یک میلیون و 400 هزار آواره در رفح

جنبش «حماس» از وقوع «قتل عام» در شهر «رفح» که پناهگاه بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در جنوب نوار غزه است، هشداد داده بود.

یک میلیون و 400 هزار فلسطینی در رفح که ده‌ها هزار نفر از شمال، مرکز نوار غزه و شهر جنوبی «خان‌یونس» در پی حملات و دستور کوچ اسرائیل آواره شدند، در این شهر در نزدیکی مرز مصر ساکن هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید