دادگاهی در هلند تحویل قطعات یدکی جنگنده «اف-35» به اسرائیل را ممنوع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی درخواست سازمان‌های حقوق بشری، دادگاهی در هلند، دوشنبه 23 بهمن، به نهادهای این کشور دستور داد که تحویل قطعات تعمیر و بازسازی هواپیماهای «اف 35» به اسرائیل را متوقف کنند.

«نقض قوانین بین المللی»

این سازمان‌ها اشاره کردند، ارائه قطعات این جنگنده به اسرائیل بخاطر استفاده این جنگنده در جنگ علیه حماس، قوانین بین المللی را نقض می‌کند.

این سازمان‌ها اشاره کردند، ارائه این قطعات به اسرائیل به نقض قوانین بین المللی منجر می‌شود که ارتش اسرائیل از این جنگنده در جنگ علیه حماس کمک می‌کند.

سه سازمان غیردولتی از مارک روته، نخست وزیر هلند شکایت کردند تا ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف کند و قطعات یدکی جنگنده «اف 35» به این کشور را تحویل ندهد.

همچنین دادگاه، حفظ روابط با آمریکا و اسرائیل که دولت هلند در این پرونده دخیل است، را توجیه مناسبی برای ادامه صادرات قطعات یدکی نمی‌داند.

این پرونده مربوط به قطعات یدکی متعلق به ایالات متحده که در هلند ذخیره می‌شود، است و از اینجا بر اساس قراردادهای صادراتی به کشورهای شریک، از جمله اسرائیل ارسال می‌شود.

دادگاه حکم صادره از دادگاه بدوی در این پرونده را باطل اعلام کرد.

دادگاه در حکم ماه دسامبر اعلام کرد، تصمیم برای تحویل این قطعات در درجه اول سیاسی بوده و قوه قضاییه نباید در آن دخالت کند.

تصمیم دادگاه بین المللی

تصمیم دادگاه هلند حدود یک ماه پس از دستور دادگاه بین المللی بر اساس شکایت آفریقای جنوبی مبنی بر اتخاذ تدابیر اسرائیل برای جلوگیری از نسل کشی فلسطینیان و بهبود وضعیت بشردوستانه در نوار غزه گرفته شد. اما این تصمیم شامل متن «آتش‌بس» نمی‌شود.

دادگاه بین المللی لاهه در 11 و 12 ژانویه دو جلسه علنی را به عنوان بخشی از آغاز رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به اتهام ارتکاب «جنایت نسل کشی» علیه فلسطینیان در نوار غزه برگزار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید