هشدار مصر به اسرائیل: هرگونه عملیات در رفح عواقب ناگواری خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصر روز یکشنبه 11 فوریه نسبت به انجام عملیات نظامی در شهر رفح در نوار غزه به اسرائیل هشدار داد و تاکید کرد که عواقب چنین حمله‌ای ناگوار خواهد بود.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای ضمن محکوم‌کردن اظهارات مقامات بلندپایه اسرائیل در خصوص آمادگی نیروهای اسرائیلی برای انجام عملیات نظامی در شهر رفح در جنوب نوار غزه، در مورد عواقب وخیم چنین اقدامی، به ویژه با توجه به خطرات ناشی از تشدید فاجعه انسانی در نوار غزه هشدار داد.

وزارت خارجه مصر همچنین خواستار تقویت تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای جلوگیری از حمله به رفح شد که در حال حاضر حدود 1.4 میلیون فلسطینی را پناه داده است و به همین دلیل به عنوان آخرین منطقه امن در نوار غزه باقی مانده است.

قاهره حمله به رفح و ادامه سیاست اسرائیل در ممانعت از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه را مصداق واقعی اجرای سیاست آواره‌کردن مردم فلسطین و نابودی آرمان آنها دانست و آن را نقض آشکار مفاد حقوق بین‌الملل و قوانین حقوق بشردوستانه و قطعنامه های مربوطه شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد تلقی کرد.

بیانیه وزارت خارجه مصر ضمن اشاره به ادامه تماس‌ها و تحرکات خود به منظور دستیابی به آتش‌بس فوری، و تبادل اسرا، از قدرت‌های بین‌المللی خواست فشار خود بر اسرائیل برای پاسخگویی به این تلاش‌ها را بیشتر کنند.

گفتنی است واشنگتن نسبت به هرگونه حمله زمینی به رفح هشدار داده بود و ساموئل واربورگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با العربیه گفت که واشنگتن درباره هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح نگران است.

مصر پیش از این بارها هشدار داده که در صورت حمله به رفح، توافقنامه صلح امضا شده در سال 1979 با اسرائیل را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

قابل ذکر است که یک میلیون و 400 هزار فلسطینی در منطقه رفح در مجاورت مرز مصر ساکن هستند که ده‌ها هزار نفر از آنها از شمال و مرکز نوار غزه و حتی از شهر جنوبی خان‌یونس آواره شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید