افزایش استقرار نیروهای مصری در مرز با نوار غزه پس از تاکید اسرائیل بر حمله به رفح

نگرانی‌ قاهره از هر گونه حمله قریب الوقوع اسرائیلی به شهر رفح و جابجایی آوارگان فلسطینی از این شهر به صحرای سینا مصر را بر آن داشت استقرار نيروهاى خود در مرزهای نوار غزه را تقويت كند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع امنیتی رسمی مصری، یکشنبه 22 بهمن فاش کرد که نیروهای این کشور با تقویت استقرار خود در مرز با نوار غزه ارتفاع دیوار مرزی را افزایش داده و سیم خاردار بیشتری را در منطقه حائل مرزی قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «العالم العربی» این منبع امنیتی مصری گفت: «اقدامات قاهره به دلیل آسیب دیدن بخش‌هایی از دیوار و سیم خاردار آن در نتیجه بمباران روزهای گذشته اسرائیل صورت گرفته است».

این منبع افزود، نیروهای مصری در واکنش به تهدیدات اسرائیل مبنی بر حمله به شهر رفح، استقرار نیروهای خود در امتداد مرز غزه از شمال دریای مدیترانه تا کرم ابوسالم در جنوب را تقویت کردند.

نگرانی‌ قاهره از هرگونه حمله قریب الوقوع اسرائیلی به شهر رفح و جابجایی آوارگان فلسطینی از این شهر به صحرای سینا برای اجرای پروژه قدیمی- جدید تل‌آویو برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها به خارج از سرزمین خود، مصر را بر آن داشت تا با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی، استقرار نيروهاى خود در مرزهای نوار غزه را تقويت كند.

برخی گزارش‌های اطلاعاتی

عماد جاد، نماینده سابق پارلمان مصر، یکشنبه در گفت‌وگو با «العربیه» تأکید کرد که قاهره اطلاعاتی به دست آورده که تأیید می‌کند اسرائیل جنگ را متوقف نخواهد کرد مگر با از بین بردن رهبران حماس.

او همچنین تاکید کرد: «دو طرف فلسطینی -اسرائیلی از یحیی السنوار گرفته تا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بسیار تندرو و سرسخت هستند اما مقامات مصری از خطر و پی‌آمدهای این لجاجت‌ها برای مردم فلسطین و خطرات آوارگی و جابجایی آنها آگاه هستند».

این نماینده مصری خاطرنشان کرد که قاهره به طرف اسرائیلی درباره احتمال تعلیق توافقنامه صلح بین دو کشور در صورت ادامه طرح خود برای حمله به رفح هشدار داد.

با هدف فشار بر حماس

از سوی دیگر، سرلشکر سمیر فرج مدیر سابق اداره امور اخلاقی نیروهای مسلح مصر، گفت که تهدیدات اسرائیل برای حمله به رفح یا کنترل محور صلاح الدین در چارچوب اعمال فشار بر جنبش حماس به منظور بهتر کردن شرایط مذاکره در معامله تبادل اسرا و زندانیان بین دو طرف است .

او افزود: «این تهدیدات یک مانور سیاسی از سوی اسرائیل است و فکر نمی‌کنم به دلیل مخالفت‌های شدید بین‌المللی به‌ویژه از سوی مصر و آمریکا تل‌آویو دست به چنین اقدامی بزند.

او همچنین هدف واقعی اسرائیل از یورش به رفح را جستجوی یحیی السنوار دانست که اسرائیل فکر می‌کند در رفح فلسطین حضور دارد اما تل‌آویو در عین حال خوب می‌داند که کشتن السنوار به معنای کشتن همه اسرای اسرائیلی در غزه است.

سرلشکر فرج در باره کوچاندن فلسطینی‌ها به صحرای سینا، اظهار داشت که اسرائیل به دلیل خطری که این موضوع بر روابط دو کشور اسرائیل و مصر ایجاد خواهد کرد، فلسطینی‌ها را به سینا انتقال نخواهد داد.

این نظامی مصری در عین حال تاکید کرد قاهره این اجازه را به اسرائیل نخواهد داد و برای همه سناریوها آماده است.

سمیر فراج معتقد است که اجرای تهدیدات اسرائیل و ورود به رفح به ویژه محور صلاح الدین در مرز با مصر به منزله پایان دادن به توافق صلح میان مصر و اسرائیل است و قاهره قادر خواهد بود بدون پایبندی به مفاد پیمان صلح حضور نظامی خود در سینا را تقویت کند.

محور صلاح الدین که در امتداد مرز مصر با نوار غزه به طول 14 کیلومتر امتداد دارد، طبق توافقنامه کمپ دیوید که در سال 1979 بین مصر و اسرائیل امضا شد، منطقه حائل محسوب می شود.

اسرائیل در سال 2005 بر اساس طرح آریل شارون، نخست وزیر وقت این کشور از غزه خارج شد که بر اساس آن نیروهای اسرائیلی کل نوار غزه را ترک کرده و شهرک‌ها را برچیده‌اند. سپس اسراییل در آن سال با مصر آنچه به عنوان «توافقنامه فیلادلفیا» شناخته می شود امضا کرد تا پیوستی به پیمان کمپ دیوید تشکیل دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید