تاکید نتانیاهو بر انجام عملیات حمله به رفح: عبور امن آوارگان را تامین می‌کنیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حمله احتمالی ارتش اسرائیل به رفح را «فاجعه انسانی غیر قابل توصیف» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه نگرانی‌ها درباره طرح اسرائیل برای حمله به شهر رفح، که مملو از فلسطینی‌های آواره است، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بر قصد خود برای آغاز این عملیات نظامی، تاکید ورزید.

نتانیاهو، یکشنبه 22 بهمن، در اظهاراتی به شبکه آمریکایی «ای‌بی‌سی نیوز» گفت: «کسانی که به ما در خصوص ورود به رفح هشدار می‌دهند، عملا به ما می‌گویند که باید جنگ را ببازیم و حماس را در آنجا رها کنیم».

به‌گفته نتانیاهو«با کنترل رفح آخرین کانون حماس، پیروزی در دسترس قرار می‌گیرد».

عبور ایمن

او همچنین خاطرنشان کرد که نیروهای اسرائیلی«با تضمین عبور ایمن اهالی غیرنظامی برای خروج از رفح»، وارد این شهر واقع در جنوب نوار غزه خواهند شد.

نتانیاهو در پایان گفت: «ما در حال کار روی برنامه‌ای دقیق برای پیاده کردن این هدف هستیم و سهل‌انگارانه با آن تعامل نداریم».

نخست‌وزیر اسرائیل درعین حال مشخص نکرد که بیش از یک میلیون آواره که برای فرار از جنگ و در اجرای دستورات قبلی ارتش اسرائیل به رفح پناه بردند، به‌کجا می‌توانند بروند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که نگرانی در میان انبوه آوارگانی که در رفح از ترس حملات اسرائیل در داخل چادرها یا پناهگاه‌های غیرقابل سکونت و حتی در خیابان‌ها بسر می‌برند، افزایش یافته است.

بسیاری از فلسطینی‌ در مصاحبه با «العربیه» نگرانی خود را از حمله قریب‌الوقوع اسرائیل و تکرار سناریوی شهر غزه، ابراز کردند.

یک زن فلسطینی به وحشت کودکان از شنیدن صدای شلیک گلوله‌های توپ و تفنگ اشاره کرد و شهروندی دیگر نیز گفت که اوضاع به‌شدت دشوار است و «ما به‌تنگ آمده و خسته شدیم».

جنبش حماس شنبه با ادامه بمباران سنگین اسرائیل، نسبت به وقوع «قتل عام» در رفح، آخرین پناهگاه بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در جنوب نوار غزه، هشدار داد.

نگرانی‌ محافل جهانی نیز از عملیات حمله زمینی به این شهر واقع در نزدیکی مرز با مصر، افزایش یافته به شکلی که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حمله احتمالی ارتش اسرائیل به رفح را «فاجعه انسانی غیر قابل توصیف» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید