نتانیاهو به ارتش اسرائیل دستور داد برای تخلیه رفح پیش از آغاز عملیات نظامی آماده شود

«شبکه 12» اسرائیل: نتانیاهو به بلینکن توضیح داد که عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح دو هفته طول خواهد کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جمعه 20 بهمن، به ارتش این کشور دستور داد تا قبل از آغاز عملیات نظامی قریب‌الوقوع در رفح برای تخلیه آوارگان از این شهر آماده شوند.

نتانیاهو در ادامه گفت که با توجه به این‌که نیاز به یک «عملیات گسترده» در رفح وجود دارد، به ارتش دستور دادم تا یک طرح دوگانه برای تخلیه غیرنظامیان از رفح و شکست گردان‌های باقی مانده حماس ارائه کند.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین هشدار داد که «هدف اعلام شده جنگ نابود کردن حماس است و با باقی ماندن چهار گردان این گروه در رفح، این هدف محقق نخواهد شد». از سوی دیگر، روشن است که عملیات گسترده در رفح مستلزم تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگی است.

به همین دلیل است که نخست‌وزیر به ارتش اسرائیل و ساختارهای آن دستور داد: « یک طرح دوگانه‌ای به کابینه جنگ برای تخلیه غیرنظامیان و نابود کردن گردان‌های [حماس] ارائه شود.»

شایان ذکر است که رفح آخرین منطقه‌ای است که ساکنان آواره غزه در جریان جنگی که از 7 اکتبر تاکنون ادامه دارد به آن پناه برده‌اند.

از دیگر سوی اما تل‌آویو می‌گوید که رفح آخرین پایگاه حماس است و برای تکمیل طرح اسرائیل جهت نابود کردن این جنبش نیاز به اعزام نیرو وجود دارد. این در حالی است که تخمین زده می‌شود که 1.5 میلیون آواره فلسطینی پس از فرار از جنگ در مناطق دیگر غزه، در این شهر آواره شده‌اند.

نیروهای اسرائیل، جمعه 20 بهمن، حمله هوایی به رفح در جنوب نوار غزه انجام دادند که با وجود هشدار آژانس‌های امدادی نسبت به کشته شدن شمار زیادی از فلسطینی‌ها هر گونه پیشروی نیروهای اسرائیلی به داخل شهر به کشته شدن تعداد بیشتری از آوارگان منجر خواهد شد.

نگرانی بین‌المللی در مورد سرنوشت صدها هزار نفر از ساکنان غزه که از زمان تهدید اسرائیل به حمله زمینی به این شهر واقع در مرز با مصر، آواره شده‌اند، تشدید شده است.

هشدار آمریکا

در همین راستا، واشینگتن روز پنج‌شنبه اعلام کرد که از هیچ عملیات نظامی اسرائیل در رفح بدون توجه به وضعیت اسفبار غیرنظامیان حمایت نخواهد کرد.

اسرائیل می‌گوید اقداماتی را برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان انجام می‌دهد و شبه‌نظامیان حماس را به نفوذ میان غیرنظامیان، از جمله در مدارسی که به عنوان پناهگاه و بیمارستان استفاده می‌شود، متهم می‌کند.

از دیگر سو، جنبش حماس اما این اتهامات اسرائیل را رد می‌کند.

«شبکه 12» اسرائیل در این‌باره گزارش داد که نتانیاهو به بلینکن توضیح داده است که عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح دو هفته طول خواهد کشید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید